Dodano: 22 stycznia 2019r.

Politechnika Łódzka rozpoczyna budowę Alchemium

W kampusie A Politechniki Łódzkiej powstanie nowoczesny kompleks budynków: centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz budynek laboratoryjno-dydaktyczny Wydziału Chemicznego. Realizacja najnowszej inwestycji została podzielona na dwa etapy. Całość projektu otrzymała 97,5 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Alchemium Politechniki Łódzkiej

 

Uczelnia wyłoniła wykonawcę pierwszego etapu, w którym powstanie centrum konferencyjno-dydaktyczne. Zostanie ono wybudowane za kwotę ponad 57 milionów złotych. Wysokość dofinansowania z ministerstwa na rozpoczynającą się właśnie inwestycję to 45 milionów złotych. 

Postępowanie przetargowe w formule „zaprojektuj i buduj” dla etapu I zostało rozstrzygnięte w końcu ubiegłego roku. Spośród siedmiu ofert wybrano najkorzystniejszą, o wartości 57 046 877,83 zł, złożoną przez BUDIMEX S.A.

W poniedziałek 21 stycznia 2019 r. rektor prof. Sławomir Wiak podpisał umowę na realizację inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno – dydaktyczno – laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej”. Ze strony Wykonawcy dokument podpisali: Łukasz Liberski - dyrektor ds. handlowych oraz Marek Janowski - dyrektor Rejonu BUDIMEX S.A. 

 

W ciągu 3 dni od podpisania umowy teren inwestycji zostanie przekazany wykonawcy. Przewidywany termin zakończenia prac wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie to 30 września 2020 r. Projekt architektoniczny kompleksu, który stanie wzdłuż ul. Żeromskiego opracowało biuro Lachman Pabich Architekci. Autorem projektu jest prof. architekt Marek Pabich.

Jako pierwszy powstanie wysoki na ponad 24 metry 5-kondygnacyjny gmach konferencyjno-dydaktyczny wraz z częścią podziemną (garaż). Sercem budynku będzie audytorium na 500 miejsc, usytuowane od drugiego piętra i wysokie na trzy kondygnacje. Jak podkreśla rektor prof. Sławomir Wiak, tak duża aula jest przez władze uczelni od dawna oczekiwana. Politechnice Łódzkiej brakuje reprezentacyjnego audytorium, które mogłoby zastąpić historyczną aulę im. prof. A. Sołtana, będącą miejscem większości uroczystości ogólnouczelnianych.

– Politechnika doczeka się prestiżowego, spełniającego współczesne standardy miejsca, w którym będziemy mogli organizować wydarzenia z udziałem znamienitych gości, mając świadomość, że przyjmujemy ich w miejscu odpowiednio do tego zaprojektowanym – mówi rektor. Aula, którą w razie potrzeby można podzielić na dwa mniejsze audytoria, wyposażona będzie w sprzęt multimedialny, oświetlenie sceniczne, system tłumaczeń symultanicznych.

Na parterze nowego budynku, w sąsiedztwie holu głównego, znajdzie się m.in. sala konferencyjna o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych dla 100 osób. Będzie ona miejscem obrad Senatu uczelni. Na kolejnych piętrach znajdą się sale konferencyjne, audytoria, pracownie komputerowe oraz pomieszczenia biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego. Budynek będzie wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

Źródło: Politechnika Łódzka