Podczas wyprawy do Zatoki Kalifornijskiej w 2015 roku zdalnie sterowany pojazd podwodny zarejestrował na nagraniu kałamarnicę-matkę trzymającą w ramionach ogromne jaja. Naukowcy sugerują, że może to być nieznany nauce gatunek.
Badacze uważają, że populacja kałamarnic jest stosunkowo liczna w głębinach oceanów. Jednak zwierzęta te są nieco tajemnicze ze względu na to, że rzadko można je zobaczyć żywe. Jeszcze rzadsze jest dostrzeżenie samicy pielęgnującej swoje jaja, a dokładnie to zarejestrował na nagraniu zdalnie sterowany pojazd podwodny należący do Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI).
Opis oraz rezultaty obserwacji ukazały się na łamach pisma „Ecology” (DOI: 10.1002/ecy.4319).
Głębiny morskie to największa przestrzeń życiowa na Ziemi, ale wiele zwierząt i siedlisk głęboko pod powierzchnią oceanu pozostaje niezbadanych. Zaawansowane roboty podwodne MBARI pomagają badać życie w głębinach oceanu i dowiodły swojej skuteczności rejestrując na nagraniu rzadki okaz – samicę zajmującą się swoim niewyklutym jeszcze potomstwem.
Naukowcy z MBARI wcześniej obserwowali żyjące w głębinach kałamarnice zajmujące się jajami, ale nagranie z 2015 roku pokazuje matkę trzymającą w ramionach jaja, które są dwa razy większe od jaj innych głębinowych kałamarnic.
Kałamarnice to głowonogi zaliczane do dziesięciornic. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają dziesięć ramion najeżonych przyssawkami i obłe, torpedowate ciało. Znanych jest kilkaset gatunków tych stworzeń. Niektóre z nich zamieszkują najgłębsze części oceanów.
Kałamarnice to stworzenia owiane tajemnicą. Głównie dlatego, że miażdżące ciśnienie i ciemność oceanicznych głębin są dla ludzi zabójczym środowiskiem i do niedawna nie było narzędzi pozwalających je podglądać. Od kiedy pojawiły się zdalnie sterowane pojazdy podwodne uczeni przeczesują za ich pomocą bezkres głębin oceanicznych. Ale do zbadania jest ogromna przestrzeń.
- Nasze nieoczekiwane spotkanie z kałamarnicą trzymającą w ramionach gigantyczne jaja przykuło uwagę wszystkich w sali kontrolnej statku – powiedział Steven Haddock z MBARI, kierujący wyprawą badawczą, podczas której napotkano kałamarnicę w Zatoce Kalifornijskiej.
Jaja kałamarnicy były nie tylko niezwykle duże, ale było ich również znacznie mniej, niż naukowcy mogliby się spodziewać. Wiele gatunków w oceanie składa dużo małych jaj, aby zmaksymalizować szanse na przeżycie w tym nieprzyjaznym środowisku. Ale w głębinach sprawy wyglądają inaczej. W miarę przewidywalne warunki środowiskowe na głębokości 1000-4000 metrów, jak wskazują badacze, pozwalają na składnie mniejszej ilości jaj. Może też być tak, że matka wybrała większe jaja do opieki, a mniejsze porzuciła.
- Opieka nad jajami bardzo dużo kosztuje matkę. Nosząc jaja nie je i ostatecznie umrze po wykluciu się jaj — wyjaśnił Henk-Jan Hoving, główny autor badania. - Jednak jej poświęcenie zwiększa szanse na przeżycie potomstwa. To tylko jedna z wielu niezwykłych adaptacji, które mogą pomóc głowonogom przetrwać w głębinach morskich – dodał.
Podczas gdy opieka macierzyńska jest powszechna wśród ośmiornic, podobne zachowania zaobserwowano tylko u garstki kałamarnic. Większość gatunków kałamarnic składa jaja na dnie lub pozostawia je dryfujące w toni wodnej. Te strategie reprodukcyjne wymagają stosunkowo niewielkiego wysiłku w porównaniu z zapewnieniem opieki nad jajami.
- Kałamarnice odgrywają ważną rolę w oceanie. Są zaciekłymi drapieżnikami i ważnym źródłem pożywienia dla wielu zwierząt, nawet ludzi, ale wciąż mamy wiele do nauczenia się o kałamarnicach żyjących w głębinach morskich. Zaawansowane roboty podwodne pomagają nam lepiej zrozumieć życie kałamarnic głębinowych, ujawniając fascynujące nowe informacje na temat ich biologii i zachowania. Każda nowa obserwacja to kolejny element układanki – podkreślił Hoving.
Przez ponad 30 lat eksploracji głębin morskich, zdalnie sterowane pojazdy podwodne tylko 17 razy zarejestrowały kałamarnice opiekujące się jajami. Obserwacje te obejmowały głównie kałamarnice z gatunku Gonatus onyx oraz Bathyteuthis. Były też inne, ale badacze podkreślają, że trudno jest zidentyfikować gatunek na podstawie samego nagrania wideo.
Analizując materiał wideo i badając okazy podobnie wyglądających kałamarnic zebrane podczas poprzednich wypraw do Zatoki Kalifornijskiej, zespół badawczy ustalił, że prawdopodobnie jest to nieopisany jeszcze gatunek z rodziny Gonatidae.
Źródło: Monterey Bay Aquarium Research Institute, fot. YouTube/ MBARI