Dodano: 22 marca 2023r.

„Plastikowe skały” znalezione na odległej wyspie

Na odległej, brazylijskiej wyspie, gdzie znajduje się rezerwat żółwi zielonych, badacze natrafili na dziwne, błękitno-zielonkawe skały. Po analizach odkryli, że składają się one zarówno ze skalnych osadów, jak splecionego z nimi plastiku. Określona jako „plastikowe skały” nowa forma zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w azylu zagrożonego gatunku żółwi wywołała obawy naukowców.

„Plastikowe skały” znalezione na odległej wyspie

 

Fernanda Avelar Santos wraz ze swoim zespołem z Federalnego Uniwersytetu stanu Parana w Brazylii zidentyfikowała znalezione na wyspie Trindade „okazy” jako nowy rodzaj formacji geologicznej, łączący materiały i procesy, których Ziemia używa do formowania skał od miliardów lat, z nowym składnikiem: plastikowymi śmieciami.

Rezultaty i opis badań ukazał się na łamach „Marine Pollution Bulletin” (DOI: 10.1016/j.marpolbul.2022.114031).

Osobliwe znalezisko

Niewielka wyspa Trindade znajduje się na Atlantyku, jakieś 1140 kilometrów od południowo-wschodniego brazylijskiego stanu Espirito Santo. Brak jest na niej jakichkolwiek ludzkich osad, za wyjątkiem niewielkiej stacji badawczej działającej pod auspicjami brazylijskiej marynarki. A poza tym tylko żółwie. No i skały. I to właśnie skały na tej wyspie wprawiły ostatnio naukowców z Federalnego Uniwersytetu Parany w osłupienie.

Prowadząc tam badania uczeni natrafili na nietypowo wyglądające skały z błękitno-zielonkawymi elementami. Nie byli w stanie ich zidentyfikować wyłącznie na podstawie wyglądu, a zatem postanowili pobrać ich próbki i przeprowadzić niezbędne analizy chemiczne. To, co odkryli z jednej strony zadziwia, ale z drugiej jednak przeraża. Okazało się bowiem, że składają się one zarówno ze skalnych osadów, jak i wkomponowanego w nie plastiku.

„Plastikowe skały”

Nie jest to zresztą absolutnie pierwszy przypadek, kiedy świat nauki natrafia na coś takiego. Świadczy o tym chociażby wcześniejsza analiza, która wskazuje, że formacje z tworzywa sztucznego przypominające skały były znajdywane już w 2014 roku na Hawajach, w Wielkiej Brytanii czy Japonii. Podobny plastikowy nalot przywierający do skał został też odkryty na Maderze o czym donosili badacze w 2019 roku (więcej na ten temat w tekście: Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi przybrało nową formę). Jednak tym, co najbardziej zszokowało naukowców w kontekście ostatniego odkrycia jest to, że na te, jak to określili badacze, „plastikowe skały” natrafiono tym razem na wyspie naprawdę odległej od cywilizacji.

Ale skąd dokładnie mógłby wziąć się plastik, który wszedł w skład skał na Trinidade? Otóż najpoważniejszym podejrzanym są tutaj wykonane z tworzywa sztucznego sieci rybackie. Zresztą to właśnie takie sieci odpowiadają za znaczącą część zanieczyszczenia plastikiem w oceanach. Są one też niestety dość często spotykane na plażach Trinidade, dokąd zanoszą je prądy oceaniczne. Osiadają tam, zaś kiedy dochodzi do wzrostu temperatury zaczynają się topić i łączyć ze znajdującym się na plaży materiałem.

 

Źródło: IFLScience, AFP, fot. Simone Marinho, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons