Dodano: 07 września 2016r.

Panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wynika, że panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W ciągu ostatniej dekady liczebność pand wzrosła o 17 proc.

Panda Wielka

 

Panda wielka - Charakterystyczny biało-czarny niedźwiedź od lat wzbudza sympatię ludzi. W Chinach liczbę dziko żyjących pand szacuje się na ponad 1800 osobników. To głównie zasługa 12 rezerwatów mieszczących się w Państwie Środka, które toczyły walkę o zagrożony gatunek.

Obecnie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała pandom wielkim status gatunku "narażonego", a nie "zagrożonego", jak to miało miejsce wcześniej. Nie jest to jednak koniec walki o pandę wielką. Nadal jest potrzeba monitorowania i dbania o ten gatunek.

Los pand wydaje się być niezagrożony. Człowiek ujął się za nią ze względu na wygląd oraz łagodne usposobienie. Jednak nadal pilnych działań i ochrony wymagają inne gatunki. Wśród nich znajdują się tygrysy, goryle, czy gatunki, które można spotkać (może jakimś cudem) w Polsce – ryś czy morświn.

 
Źródło: iucn.org, WWF, IAR