Dodano: 22 grudnia 2021r.

Opracowano samonaprawiający się plastik

Inżynierowie University of New South Wales zademonstrowali sposób na to, aby plastik wydrukowany w 3D naprawiał się sam w temperaturze pokojowej. Do skutecznej „terapii” potrzebne jest tylko światło.

Opracowano samonaprawiający się plastik

 

Naukowcy udowodnili, że dodanie specjalnego składnika do ciekłej żywicy używanej w procesie drukowania 3D, może później pomóc w szybkiej i łatwiej naprawie stworzonego obiektu. Naprawa popękanych fragmentów jest bardzo prosta. Wystarczy skierować światło standardowych diod LED na plastik przez około godzinę. Powoduje to reakcję chemiczną i stopienie dwóch uszkodzonych kawałków.

Cały proces sprawia, że ​​naprawiony plastik jest jeszcze wytrzymalszy niż przed uszkodzeniem. Dzięki nowej technice zepsute części nie musiałyby być wyrzucane. Dlatego zespół ma nadzieję, że dalszy rozwój i komercjalizacja ich odkrycia przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych w przyszłości.

Odkrycia dokonali profesor Cyrille Boyer i jego zespół, dr Nathaniel Corrigan i Michael Zhang z University of New South Wales School of Chemical Engineering. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Angewandte Chemie International Edition” (DOI: 10.1002/anie.202114111).

Mniej odpadów z tworzyw sztucznych

- Naszą technologię można zastosować w wielu miejscach, w których używa się materiałów polimerowych. Tak więc, jeśli jakiś element ulegnie awarii, można go naprawić bez konieczności wyrzucania go – mówi dr Corrigan. - Wynika z tego oczywista korzyść dla środowiska, ponieważ nie musimy ponownie syntetyzować zupełnie nowego materiału. Zwiększając żywotność plastiku, zmniejszymy ilość odpadów z tworzyw sztucznych – tłumaczy.

Specjalny składnik dodawany w procesie druku 3D to tritiowęglany używane w procesie polimeryzacji z odwracalnym addycyjno-fragmentacyjnym przeniesieniem łańcucha (RAFT). Związek ten umożliwia przegrupowanie nanoskopowej sieci elementów tworzących materiał i pozwala na stopienie jego połamanych kawałków. Jego aktywacja następuje po naświetleniu go promieniowaniem UV.

Eksperymenty na materiałach z drukarki 3D pokazują, że wytrzymałość samonaprawiającego się plastiku jest identyczna w porównaniu z pierwotnym, nieuszkodzonym stanem. Zespół przekonuje, że ich metoda naprawy jest lepsza i szybsza od wszystkich innych znanych współcześnie sposobów.

Najskuteczniejsza metoda naprawy plastiku

- Istnieją inne metody naprawy uszkodzonego plastiku. Ale polegają one na chemii termicznej i zazwyczaj potrzeba około 24 godzin i wielu cykli ogrzewania, aby osiągnąć ten sam wynik, co nasz sposób – przekonuje dr Corrigan. - Kolejnym ograniczeniem starych metod jest to, że potrzeba dużego „piekarnika”, a poszczególne elementy wymagające naprawy muszą być demontowane i przewożone. Dzięki naszemu systemowi możemy pozostawić uszkodzony plastik na swoim miejscu i oświetlić cały element – dodaje.

Profesor Boyer twierdzi, że nowa technologia może znaleźć zastosowanie w wielu specjalistycznych dziedzinach, w których potrzebne są zaawansowane komponenty powstające w drukarkach 3D.

 

Źródło: University of New South Wales, fot. CC BY 2.0/ Flickr/ Marco Verch