Dodano: 12 lipiec 2019r.

Odnawialne źródła energii - dlaczego warto w nie inwestować

Od pewnego już czasu dużo słyszy się o Odnawialnych Źródłach Energii. Czym one są, dlaczego są tak ważne i czy możemy sami z nich korzystać? W jaki sposób możemy wykorzystać OZE i czy wiąże się to z dużymi kosztami? To jedne z najczęściej zadawanych pytań, na które teraz spróbujemy odpowiedzieć.

Żarówka

 

Odnawialne Źródła Energii należą do tych źródeł, które występują naturalnie i szybko oraz samodzielnie się odnawiają. Ich przeciwieństwem są takie źródła, które odnawiają się bardzo powoli lub wcale, a więc mogą zupełnie przestać istnieć. Kiedy już się skończą, zmuszeni będziemy do znalezienia innych źródeł, dzięki którym zdołamy wytwarzać energię. Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o tych źródłach, które odnawiają się bardzo szybko.

Źródła odnawialne i nie odnawialne

Do źródeł, które się nie odnawiają zbyt szybko albo i wcale zaliczyć możemy przede wszystkim ropę naftową, węgiel, gaz ziemny czy uran pozyskiwany z kopalin. Są to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych źródeł, z których korzysta wiele krajów. Również polska gospodarka w dużej mierze oparta jest właśnie na tych źródłach. Oznacza to, że od wielu już lat eksploatujemy te źródła, wykorzystujemy na co dzień, a tym samym zagrożeni jesteśmy ich utratą za pewien czas. Choć nie mówi się jeszcze dokładnie kiedy te źródła się skończą, to naukowcy coraz częściej ostrzegają przed tym, że kiedyś może to nastąpić. To właśnie dlatego zaczęto poszukiwać innych form pozyskiwania energii. Dlatego też tak istotne stało się dążenie do tego, by korzystać z tych odnawialnych źródeł, oszczędzać te, które mogą się kiedyś skończyć i zadbać o środowisko naturalne. Do odnawialnych źródeł energii, które są nam już dobrze poznane, a ludzie wiedzą jak i potrafią z nich korzystać zaliczamy: wiatr, wodę i słońce. Odpowiednie wykorzystanie tych naturalnych źródeł pozwala na pozyskanie takiej ilości energii, która w pełni wystarcza do zaspokojenia potrzeb społeczeństwa. Zaś ludzie coraz chętniej korzystają z nich, nie tylko na skalę przemysłową.

Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Powodów jest wiele, zaś do najważniejszych z nich zaliczyć możemy dbałość o środowisko naturalne. Uważa się, że jeśli kiedyś zabraknie gazu ziemnego, węgla cz ropy naftowej, ucierpią na tym nie tylko gospodarki wielu państw, ale również całe środowisko naturalne. Dlatego też unika się nadmiernego ich eksploatowania, na rzecz tych odnawialnych źródeł.

Odnawialne źródła energii pozwalają przede wszystkim:

 • zadbać o środowisko naturalne,
 • na większą niezależność, związaną z samodzielnym wytwarzaniem energii elektrycznej,
 • możliwość zrezygnowania z dostaw energii oferowanej przez popularnych dostawców, a zatem unikanie wielu formalności z tym związanych, wielu dodatkowych opłat, czy ewentualnych awarii i przerw w dostawie prądu,
 • rezygnując z dostaw prądu od popularnych dostawców nie musimy martwić się wciąż rosnącymi cenami prądu, możemy znacznie zmniejszyć swoje wydatki, jak również do woli użytkować urządzenia napędzane energią elektryczną bez martwienia się, jak dużo przyjdzie nam za to zapłacić.

Dodatkowo, obecnie ceny urządzeń wytwarzających prąd, wszystkich niezbędnych instalacji są znacznie niższe. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z różnego rodzaju programów, które pomagają w tańszym zakupie i instalacji tych źródeł energii. Z kolei wydajność takich urządzeń jest o wiele wyższa, niż jeszcze kilka lat temu. To wszystko sprawia, że znacznie łatwiejsze i tańsze jest samodzielne pozyskiwanie energii elektrycznej na potrzeby własne.

Czy zakup i montaż instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii jest drogi?

Jeszcze kilka lat temu koszta te były po za zasięgiem wielu z nas. Jednak nieustannie się to zmienia. Systemy wciąż są doskonalone, a ludzie wciąż uczą się, jak jeszcze lepiej je wykorzystywać na potrzeby własne. To sprawia, że cena zakupu i montażu znacząco spada. Ponadto, tworzone są różne programy, jak choćby dofinansowania do fotowoltaiki, dzięki którym zakup i montaż urządzeń do pozyskania energii elektrycznej jest o wiele tańszy. W niektórych programach dofinansowania na fotowoltaikę są niższe nawet do 90 proc., co oznacza, że możemy posiadać własne źródło energii dla swojego domu niemal za bezcen. Warto tutaj także podkreślić, że kiedy już będziemy mieli takie urządzenie, wytwarzanie prądu i korzystanie z niego nie będzie wiązało się już z żadnymi kosztami. Urządzenia są prawie bezobsługowe i bezawaryjne, dzięki czemu przez bardzo długi czas możemy cieszyć się energią elektryczna za darmo, bez ponoszenia dodatkowych opłat i nie niszcząc środowiska naturalnego. Każdy powinien zorientować się, jakie dotacje są dostępne w jego miejscu zamieszkania. Niektóre z nich są oferowane przez poszczególne gminy czy województwa, zaś inne są ogólnokrajowe. Warto zorientować się, na jakich zasad można uzyskać wsparcie i nie przepłacać. Dofinansowanie na fotowoltaikę często dotyczy nie tylko zakupu samych paneli słonecznych, ale również instalacji i montażu, a my nie będziemy musieli rujnować budżetu domowego, by samodzielnie wytwarzać energię elektryczną, za darmo i w sposób naturalny. 

Jeśli interesuje Cię możliwość samodzielnego generowania energii za pomocą paneli słonecznych i chcesz poznać możliwości dofinansowania Twojej własnej instalacji fotowoltaicznej, koniecznie wejdź na stronę www.sunes.pl i zadzwoń lub wyślij zapytanie w celu uzyskania bezpłatnej konsultacji, po której przesłana zostanie niezobowiązująca oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

Poza rozwiązaniami z zakresu szeroko pojętej fotowoltaiki, firma Sun Energy Solutions pomaga również w kwestii finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Niezależnie czy potrzebna będzie dotacja, kredyt czy też dofinansowanie na fotowoltaikę, wszystkimi formalnościami zajmą się doświadczeni pracownicy firmy, którzy pomogą dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Aktualnie pomagamy naszym klientom uzyskać dofinansowanie z następujących źródeł:

 • z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • z Regionalnych Programów Operacyjnych,
 • z Programu Bocian,
 • z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
 • z Programu Czyste Powietrze,
 • z Programu Agroenergia,
 • oraz załatwiamy wszystkie formalności związane z uzyskaniem tzw. Ulgi termomodernizacyjnej.

Więcej informacji odnośnie dofinansowań znajdą Państwo na stronie: www.sunes.pl/oferta/fotowoltaika-dofinansowanie/