Dodano: 23 maja 2019r.

Odkryto skamieniałości najstarszego grzyba na Ziemi. Ma około miliarda lat

Mikroskopijne skamieliny znalezione w błocie na Wyspie Wiktorii wchodzącej w skład Archipelagu Arktycznego są pozostałościami najstarszego znanego grzyba na Ziemi - przekonują badacze. Naukowcy oszacowali ich wiek na blisko miliard lat.

Skamieniałości najstarszego grzyba na Ziemi

 

Skamieliny niewielkich organizmów odkryto w złożach łupkowych na południe od Wyspy Wiktorii na skraju Oceanu Arktycznego. Analizy drobnoziarnistych skał osadowych, które gromadziły się w tym miejscu od milionów lat ujawniły, że maleńkie organizmy powstały w przedziale między 900 milionów a 1 miliardem lat temu.

Jeśli datowanie się potwierdzi, będą to pozostałości po najstarszych grzybach na Ziemi. Do tej pory za najstarsze skamieniałości grzybów uznawano okazy liczące 407 milionów lat pochodzące ze Szkocji. Wyniki badań pradawnych grzybów zostały opublikowane w piśmie „Nature”.

 

Nowo odkryty grzyb został nazwany Ourasphaira giraldae. Znalezione skamieliny są zaskakująco dobrze zachowane i ujawniają skomplikowaną budowę prehistorycznych grzybów.

Dzięki zastosowaniu spektroskopii FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) oraz transmisyjnego mikroskopu elektronowego naukowcy byli w stanie wyraźnie określić kluczowe cechy grzyba, w tym jego kuliste zarodniki, rozgałęzione włókna je łączące i ich dwuwarstwowe ściany komórkowe. Wykryli także obecność chityny - związku znajdującego się w ścianach komórkowych grzybów.

Jeśli badania te nie zostaną zakwestionowane przez innych badaczy, mogą one zmienić zrozumienie tego, jak ewoluowały grzyby. Choć trzeba przyznać, że nie wszyscy naukowcy są przekonani, że odkrycie jest naprawdę grzybem. – Istnieją powody, by sądzić, że w tym momencie jest to realne, ale w ocenie pomogłoby więcej danych - powiedziała Mary Berbee, mykolog z University of British Columbia w Kanadzie.

Skamieliny zostały odkryte przez grupę badawczą kierowaną przez paleobiologa Corentina Lorona z Uniwersytetu w Liège w Belgii. Grzyb został uwięziony w błocie, co uniemożliwiło przenikanie tlenu i jego rozkład. - Konserwacja jest tak dobra, że ​​wciąż mamy związki organiczne - powiedział Loron, główny autor badań.

Grzyby odgrywają kluczową rolę w ekosystemach, rozkładając materię organiczną i zwracając składniki odżywcze do ziemi. Są istotnym składnikiem obiegu materii w przyrodzie. Istnienie grzybów sprzed miliarda lat sugeruje, że organizmy te położyły podwaliny pod pierwsze rośliny, które skolonizowały ziemię około 500 milionów lat temu.

Ekstremalny wiek nowo odkrytego grzyba może mieć wpływ na historię innego życia na Ziemi. Jeśli grzyby wyewoluowały już miliard lat temu, to być może i inne organizmy tego dokonały. - Jeśli to naprawdę grzyby, to powinny być też zwierzęta - powiedział Loron. - Nie mówię tutaj o niczym wielkim jak dinozaury. To byłoby coś bardzo prostego. Może gąbka – dodał.

Pojawienie się skamieniałości grzybów starszych o ponad pół miliarda lat od wcześniej najstarszych okazów jest z pewnością niespodzianką, choć trzeba poczekać na analizy innych grup badawczych, bo skamieniałości grzybów są często bardzo trudne do zidentyfikowania.

 

Źródło: The Guardian, Science Alert, fot. C.C Loron, University of Liège