Dodano: 17 marca 2017r.

Odkryto skamieniałe szczątki praroślin

Złożone organizmy wielokomórkowe pojawiły się na Ziemi wcześniej niż dotąd sądziliśmy. Szwedzcy badaczy odkryli szczątki glonów sprzed 1,6 miliarda lat.

Skamielina rośliny sprzed 1,6 miliarda lat


Naukowcy z  Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie znaleźli najstarsze znane nam ślady rośliny żyjącej na naszej planecie. Początkowe etapy rozwoju organizmów wielokomórkowych są nieznane badaczom. Dlatego, że naukowcy mają do dyspozycji bardzo mało tak starych skamielin. Odkrycie pomoże uzupełnić luki w naszej wiedzy.

Znaleziska dokonano w osadach skalnych w Chitrakoot w środkowych Indiach. Odkryte szczątki to prawdopodobnie glony z gromady krasnorostów. – Nie można być w 100 proc. pewnym w przypadku tak starych skamielin, bo nie zachowało się DNA. Jednak morfologia i struktura wskazuje właśnie na krasnorosty – powiedział Stefan Bengtson, członek zespołu biorącego udział w badaniach.

Szwedzcy eksperci do dokładniejszego zbadania znaleziska posłużyli się technikami tomografii komputerowej. To właśnie podczas tego badania naukowcy dopatrzyli się zaawansowanych, wielokomórkowych struktur. Zidentyfikowano też regularnie powtarzające się drobne płytki, które według badaczy są bardzo wczesnymi chloroplastami, które biorą udział w fotosyntezie.

- Byłem tak podekscytowany, że musiałem się przespacerować trzy razy wokół budynku, zanim poszedłem do mojego przełożonego, żeby powiedzieć mu, co zobaczyłem – powiedział jeden ze współpracowników Bengtsona.

Datowanie ustaliło wiek skamieliny na 1,6 miliarda lat. To oznacza, że próbka jest starsza o 400 milionów lat od wcześniej znalezionej skamieliny, która uważana była dotąd za najstarszą.

Odkrycie szwedzkich naukowców przesuwa czas pojawienia się złożonych form życia na naszej planecie. – Nasze odkrycie pokazuje, że złożone organizmy istniały nawet 400 milionów lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Prawdopodobnie będzie trzeba na nowo rysować drzewo życia – wyjaśnił Bengtson.

Jeśli badacze potwierdzą, że skamielina zawiera krasnorosty sprzed 1,6 miliarda lat, może to podważyć tezę o wielkiej eksplozji kambryjskiej, która mówi o nagłym pojawieniu się różnorodnych form życia około pół miliarda lat temu.
 

Źródło: sciencealert.com, iflscience.com, fot Stefan Bengtson