Dodano: 29 października 2018r.

Odbudowa uzębienia za pomocą implantów zębowych

Kłopoty z zębami to dla wielu z nas poważne utrapienie. Często zdarza się, że przez zaniedbania lub inne zdarzenia zęba, czy nawet kilku zębów, nie da się już uratować. Co wtedy? Na szczęście współczesna stomatologia ma nam do zaoferowania naprawdę dużo. Wstawienie implantów jest dobrym rozwiązaniem i jest możliwe także w przypadku kłopotów finansowych. Jeśli tylko kwalifikujemy się do zabiegu i podejmiemy decyzję o leczeniu, możemy rozłożyć koszty na raty, które nie obciążą naszego budżetu.

Dentysta

 

Liczne kampanie społeczne mające przekonać nas do dbałości o stan zdrowia jamy ustnej spotykają się z coraz szerszym odzewem, wciąż jednak zapominamy, że na stan zębów i dziąseł w wieku dojrzałym pracuje się już od czasu wyrżnięcia się mleczaków. Nie bez znaczenia jest także okres przed pojawianiem się pierwszych zębów, kiedy to wpływ na ich zawiązki ma dieta, jaką serwują nam rodzice.

Zdrowe zęby to nie tylko śnieżnobiały filmowy uśmiech, a więc kwestia czysto estetyczna, ale także kwestia zdrowia całego organizmu. Nieleczona próchnica prowadzi do chorób przyzębia, w tym parodontozy odpowiedzialnej za stany zapalne, odsłonięcie szyjek zębowych, powstawianie krwawień oraz wypadanie zębów. Ale zęby stracić można nie tylko w przebiegu chorób w obrębie samej jamy ustnej. Często tracimy je w wyniku urazów, upadków czy jako efekt chorób ogólnoustrojowych, w tym chorób wynikających z autoagresji.

Wstawianie zębów - powody medyczne i estetyczne

Estetyczne powody wstawienia zębów wydają się oczywiste. Nic nie szpeci bardziej niż niepełny uśmiech. Zniszczone zęby oraz braki w uzębieniu uniemożliwiają nam naturalne zachowanie, sprawiają, że krępujemy się w towarzystwie i nieustannie czujemy się na cenzurowanym. Im większe spustoszenie w uzębieniu, tym większe kłopoty zdrowotne i to nie tylko związane z samą jamą ustną. Już brak jednego zęba wpływa na stan pozostałych zębów - zarówno sąsiadujących jak i przeciwstawnych. Zdrowe zęby nachylają się i wydłużają. W przypadku zębów przeciwstawnych może dojść do sytuacji, że ząb wchodzący w lukę po innym uniemożliwi w końcu wstawienie tam implantu. Każdy kolejny brakujący ząb może powodować przemieszczanie się pozostałych zdrowych jeszcze zębów oraz zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet zmiany w wyglądzie zewnętrznym całej twarzy. Może także dojść do zanikania kości w zębodole oraz rozrostu (przerostu) języka. 

Zalety implantów zębowych

 

Wstawienie zęba lub większej ilości zębów przywraca nam estetyczny wygląd, eliminuje wymienione problemy zdrowotne oraz zapobiega powstawaniu kolejnych. Wśród najważniejszych zalet implantów wymienia się także:

  • naturalny wygląd implantów - są nie do odróżnienia od prawdziwych zębów
  • stałe mocowanie w kości - implanty zrastają się z kością i są przez to nieporównanie bardziej komfortowe niż sztuczne szczęki
  • łatwość w utrzymaniu w czystości - implanty traktuje się tak samo jak naturalne zęby
  • komfort gryzienia i jedzenia - implanty są stabilne, nie reagują na wahania temperatury
  • prawidłową wymowę - implanty nie zaburzają funkcji werbalnych jak mogą to czynić ruchome protezy
  • gwarancję zdrowia w całej jamie ustnej na długie lata
  • trwałość - z dobrze wstawionymi implantami możne przeżyć całe życie

Implanty zębowe stanowią perfekcyjne podparcie dla tkanek policzków i warg, w związku z czym nasz wygląd zewnętrzny znacznie się poprawia. Ma to zasadnicze znaczenie dla osób prowadzących aktywne życie zawodowe i towarzyskie. Koszt wstawienia implantów może się więc wydawać bardzo wysoki, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę długoterminowe zalety przeprowadzenia zabiegu, warto mimo wszystko podjąć decyzję o wizycie u stomatologa. Zalety dobrze założonych implantów zębowych są nie do przecenienia, warto więc wykonać je nawet decydując się na rozłożenie płatności na raty. 

Implanty - jak wygląda zabieg

 

Przed podjęciem decyzji o wstawieniu pacjentowi brakujących zębów stomatolog wykonuje pantomogram czyli zdjęcie rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy. Kolejny krok to ustalenie planu leczenia oraz kosztorysu, dzięki któremu będziemy mogli zaplanować wydatki w domowym budżecie. Samo wstawienie implantu to nic innego jak wkręcenie sztucznego zęba w kość w taki sposób, żeby znalazła się w pożądanej pozycji. Lekarz wykonuje w tym celu znieczulenie miejscowe, nacina dziąsło i odsłania kość. Następnie wiertłem wykonuje w kości otwór (lożę) i wprowadza doń implant czyli element odtwarzający korzeń zęba. W przeciągu kilku miesięcy implant zrasta się z kością - w tym czasie mocowana jest na nim tymczasowa korona. Kiedy proces zrośnięcia zakończy się, do implantu wkręcana jest śruba gojąca, ułatwiająca wygojenie się błon śluzowych dookoła, a dwa tygodnie później zakładane są korony właściwe. Pomiędzy implantem a koroną instaluje się stały łącznik gwarantujący stabilizację. Kolor koron dobrany jest oczywiście do koloru pozostałych w jamie ustnej zdrowych zębów.  

Implanty wymagają więc kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, choć czasem stosuje się także implanty natychmiastowe. 

Wśród przeciwwskazań do wstawiania sztucznych zębów wymienia się: 

  • choroby nowotworowe
  • ciąża
  • cukrzyca
  • alergia na stosowane materiały
  • choroby układu krzepnięcia
  • AIDS

Cena wstawienia implantów zębowych

Standardowy implant kosztuje od 2 do 3 tysięcy złotych, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach cena może dojść nawet do 10 tysięcy. Do kosztu należy również doliczyć łącznik protetyczny czy śrubę gojącą, które nie kończą listy wydatków oraz, oczywiście, ceny kolejnych konsultacji stomatologicznych. Zrobienie implantów w całej szczęce zawsze wymaga indywidualnej wyceny. Wymienione kwoty dla wielu osób mogą wydawać się zaporowe, ale coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje możliwość skorzystania z systemu finansowania usług medycznych, takich jak Mediraty. Kredytowanie leczenia implantologicznego to szansa na odzyskanie zdrowia i estetycznego wyglądu. Korzystając z dostępnego na stronie https://www.mediraty.pl/ symulatora warto oszacować na ile rat powinniśmy rozłożyć cały koszt zabiegu, a następnie podjąć decyzję o skorzystaniu z rozłożenia kwoty na raty. Warto pamiętać, że im dłużej odwlekamy leczenie, tym wyższe mogą okazać się jego koszty. System Mediraty poda nam także listę placówek, w których płatność w ratach będzie honorowana.