Dodano: 29 czerwca 2020r.

Ochrona roślin przy pomocy plazmy. Wynalazek naukowców z UG i PWr

W odpowiedzi na straty odnotowywane w rolnictwie z powodu ataku bakterii chorobotwórczych na rośliny, naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Wrocławskiej opracowali unikatowy system do niszczenia patogenów przy pomocy plazmy.

Pole kukurydzy

 

Grupa naukowców z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Zakładu Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, opracowała roztwór nieorganicznych soli, który aktywuje się pod wpływem plazmy i niszczy chorobotwórcze bakterie zagrażające roślinom uprawnym czy ozdobnym.

Plazmą w bakterie

Bakterie atakują nie tylko ludzi i zwierzęta. Rośliny również są narażone na zakażenia bakteriami chorobotwórczymi. To powoduje poważne straty odnotowywane każdego roku w sektorze rolniczym i ogrodniczym. Koncepcja opracowana przez polskich naukowców może ograniczyć liczbę zakażeń, tym samym przyczynić do zapewnienia odpowiednich zasobów żywności dla wciąż zwiększającej się populacji ludzkiej.

Naukowcy zaproponowali „wykorzystanie wyładowania jarzeniowego, generowanego pod ciśnieniem atmosferycznym w kontakcie z cieczą (rodzaj nietermicznej plazmy atmosferycznej). Plazma jako zjonizowany gaz wykazuje unikatowe właściwości, głównie ze względu na fakt bycia źródłem reaktywnych form tlenu i azotu. Ze względu na możliwość doboru rodzaju plazmy (co łączy się z koniecznością opracowania przepływowych układów reakcyjno-wyładowczych do jej kontrolowanego generowania), jak również właściwości plazmy, jest możliwe późniejsze sterowanie jej zastosowaniami” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Uniwersytetu Gdańskiego.

Aktywacja następuje w przepływowym urządzeniu, w którym zachodzi wyładowanie elektryczne małej mocy. W przepływającym przez ten system roztworze powstają długo żyjące, bakteriobójcze aktywne formy tlenu i azotu. Uczeni wskazują, że tak przygotowany roztwór, można aplikować roślinom w postaci oprysków czy irygacji. Ciecz zawiera przy tym niezbędne pierwiastki, pobierane w naturze przez roślinę, które jednocześnie ją wspierają.

Wyróżnienie w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”

Wynalazek pt. ,,Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów” został wyróżniony w siódmej edycji konkursu „Dziennika Gazety Prawnej” „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. W konkursie brały udział uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN, prezentując wynalazki zgłoszone do Urzędu Patentowego RP w latach 2017 oraz 2018.

Kierownikiem zespołu ze strony Uniwersytetu Gdańskiego jest prof. dr hab. Ewa Łojkowska zaś ze strony Politechniki Wrocławskiej: prof. dr hab. inż. Paweł Pohl. W Skład zespołu wchodzą ponadto: dr inż. Wojciech Śledź (UG), dr Agata Motyka-Pomagruk (UG), mgr Weronika Babińska (UG), dr hab. inż. Piotr Jamróz, prof. PWr (PWr) oraz dr inż. Anna Dzimitrowicz (PWr).

 

Źródło: UG, PAP