Dodano: 16 listopada 2016r.

Nowy sarkofag w Czarnobylu

W miejscu reaktora numer 4 w byłej elektrowni w Czarnobylu ruszył montaż nowej osłony, która ma zastąpić betonowy sarkofag stworzony tuż po awarii w 1986 roku. Nowa osłona mierzy ponad 100 metrów wysokości i waży prawie 40 tysięcy ton. To największa dotąd zbudowana przez człowieka lądowa konstrukcja ruchoma.

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu. Budowa Arki nad reaktorem nr 4


Stary betonowy sarkofag wybudowany tuż po katastrofie zostanie osłonięty nową konstrukcją, która odizoluje go od świata zewnętrznego. Trwałość konstrukcji inżynierowie oceniają na około 100 lat. Według szacunków, w szczątkach reaktora numer 4 nadal znajduje się około 95 proc. paliwa nuklearnego. W momencie katastrofy było tam 180 ton takiego paliwa.

Nowy sarkofag będzie kosztował około 1,5 miliarda euro. Przebudową od strony finansowej zarządza  Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Konstrukcja ma 108 metrów wysokości i 162 metry długości. Wraz z konstrukcją przygotowano także betonowe schrony z przeznaczeniem na kasety z radioaktywnymi odpadami. Mają wytrzymać trzęsienie ziemi lub uderzenie samolotu.

Konstrukcja jest obecnie przesuwana na właściwe miejsce. Podnośniki hydrauliczne przesuną ją o około 350 metrów. Cała operacja ma potrwać około pięciu dni.

W kwietniu 1986 roku doszło do eksplozji reaktora w czarnobylskiej elektrowni. Podczas eksperymentalnego wyłączenia reaktora awarii uległ obieg chłodzący reaktor. Eksplozja spowodowała pożar, który trwał dziewięć dni i który wyrzucił w atmosferę ogromne ilości materiałów radioaktywnych.

Wybuch w elektrowni doprowadził do skażenia ponad 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiały tereny położone na Białorusi, ale skażenie dotarło również nad Skandynawię i także nad Polskę. Z otaczającej elektrownię strefy wysiedlono wszystkich mieszkańców.

Władze radzieckie przez długi czas nie informowały o zdarzeniu narażając kolejne osoby na dużą dawkę promieniowania. Trudno dziś określić, ile osób ucierpiało w katastrofie.

 
Źródło: tvp.info, Onet.pl