Dodano: 14 czerwca 2021r.

Nowe badania sugerują, że Maorysi podróżowali na Antarktydę już w VII wieku

Historia podboju Antarktydy to opowieści snute przede wszystkim przez Europejczyków. Jednak nowe badania wskazują, że już w VII wieku naszej ery maoryski podróżnik Hui Te Rangiora dopłynął do lodowego kontynentu.

Antarktyda

 

Antarktyda uważana jest za ostatni podbity przez ludzi kontynent, a pierwsze zarejestrowane podróże na lodowe południe miały miejsce w latach 20. XIX wieku. Jednak nowe badania, które ukazały się na łamach pisma „Journal of the Royal Society of New Zealand” (DOI: 10.1080/03036758.2021.1917633) dostarczają dowodów na to, że eksploracja Antarktydy przez Maorysów wyprzedza europejskie ekspedycje o 1200 lat.

Historia eksploracji Antarktydy

W swoich badaniach zespół naukowców przekopał się przez dostępną literaturę i połączył opisane historie z podaniami ustnymi. Z analiz tych wynika, że już w VII wieku statek o nazwie Te Ivi o Atea, którego kapitanem był człowiek o imieniu Hui Te Rangiora (znany również jako Ūi Te Rangiora), dopłynął do Antarktydy.

Badanie relacji ustnych oraz innych podań wskazuje na związek Maorysów – autochtonicznego ludu Nowej Zelandii - z Antarktydą sięgający aż siódmego wieku. Ale uczeni wskazują, że odpowiednie umiejętności, by osiągnąć wody Antarktydy prawdopodobnie posiadały też inne rdzenne ludy Polinezji.

Naukowcy odkryli, że już w najwcześniejszych relacjach występują opisy żeglugi do lodowego kontynentu. Prace zespołu, jak twierdzą sami autorzy, odgrywają ważną rolę i pomagają wypełnić luki w historii eksploracji Antarktydy.

"Mroczne miejsce"

- Odkryliśmy, że polinezyjskie opowieści o podróżach między wyspami obejmują rejsy na wody Antarktydy przez Hui Te Rangiora i jego załogę na statku Te Ivi o Atea, prawdopodobnie na początku VII wieku – mówi Priscilla Wehi z Manaaki Whenua Landcare Research, organizacji, która kierowała projektem. - W niektórych narracjach Hui Te Rangiora i jego załoga kontynuowali podróż na południe. Daleko na południe. W ten sposób prawdopodobnie osiągnęli wody Antarktydy i być może nawet i kontynent – dodaje.

W przekazach ustnych antarktyczne wody określono jako „mroczne miejsce, gdzie nigdy nie dochodzi światło Słońca” i nazywane są Te tai-uka-a-pia, co można przetłumaczyć jako „lodowy ocean z pia”. Pia jest rośliną o białych, jadalnych kłączach, białych, jak kolor śniegu.

Dalekie wyprawy maoryskich żeglarzy są też upamiętnione w rzeźbach. „Podróż i powrót Hui Te Rangiora są częścią historii ludu Ngāti Rārua, a opowieści te pojawiają się w wielu rzeźbach” - piszą autorzy w publikacji i dodają, że „udział Maorysów w wyprawach na Antarktydę trwa do dnia dzisiejszego, ale rzadko jest wyróżniany”.