Dodano: 09 czerwca 2017r.

Niemal kompletne pisklę sprzed 100 milionów lat zatopione w bursztynie

W Birmie znaleziono bursztyn, w którym znajduje się głowa, szyja, skrzydło, ogon oraz nogi pisklęcia. Badacze szacują wiek znaleziska na 100 milionów lat. Jest to najlepiej zachowany okaz przedstawiający niemal kompletnego przodka ptaków.

Pisklę zatopione w bursztynie

 

wady nie są jedynymi stworzeniami, które zostały zatopione w bursztynie w czasach dinozaurów. Znajdowano również fragmenty prastarych ptaków i innych stworzeń, także dinozaurów. Teraz znaleziono zachowanego w bursztynie niemal całego dalekiego krewnego współczesnych ptaków. Musiał wypaść z gniazda, gdy miał zaledwie kilka dni.


- To najbardziej kompletny i najbardziej szczegółowy okaz, jaki kiedykolwiek widzieliśmy – powiedział Ryan McKellar z Royal Saskatchewan Museum w Kanadzie, członek zespołu, który opisał znalezisko. - To wspaniały kawałek bursztynu. Prawdziwa skóra i ciało ptaka są zachowane w bursztynie. Daje nam to bardzo szczegółowy obraz – dodał.

Fani Parku Jurajskiego mogą być rozczarowani, ale z wcześniejszych, podobnych znalezisk, nie udało się wyizolować fragmentów DNA i prawdopodobnie tak będzie i w tym przypadku.







Nieszczęsne pisklę, które wypadło z gniazda, należało do enantiornitów - wymarłej grupy ptaków i ich najbliższych ewolucyjnie krewnych, które żyły wśród dinozaurów. Były one bardziej zróżnicowane od współczesnych ptaków. Stworzenia te miały nie tylko dzioby, ale i zęby. Posiadały też szponiaste skrzydła, ale słabo latały.

Enantiornity wymarły wraz z dinozaurami około 66 milionów lat temu. Jednak nie jest jasne, dlaczego tak się stało. Wydaje się, że były lepiej przystosowane niż przodkowie współczesnych ptaków, które jakoś przeżyły. Badacze zwracają uwagę na fakt, że może brak odpowiedniej opieki rodziców przyczynił się do ich wyginięcia.

Bursztyn z niezwykłym okazem przebywał w jednym z chińskich muzeów już od kilku lat. Dopiero gdy pracownicy placówki zdali sobie sprawę z tego, co mają w swoich zbiorach, skontaktowali się z Lidą Xing z Uniwersytetu Geologicznego w Pekinie, która pokierowała zespołem badającym to znalezisko.

Okaz został wydobyty z jednej z birmańskich kopalń. Na terenie tego kraju (obecnie nazywanego Myanmarem) znajdowanych jest wiele zatopionych w bursztynie okazów. Pod koniec ubiegłego roku natrafiono tam na zatopiony w bursztynie ogon pierzastego dinozaura. Końcem stycznia tego roku znaleziono tam owada o niemal trójkątnej głowie, na tyle odmiennego od dotychczas nam znanych, że zyskał własny rząd w systematyce.


 


Źródło: New Scientist, fot. Lida Xing, Jingmai K. O'Connor, Ryan C. McKellar, Luis M. Chiappe, Kuowei Tseng, Gang Li, Ming Bai