Dodano: 04 styczeń 2017r.

Nie żyje najstarsza orka na świecie

Najstarsza orka świata zwana pieszczotliwie Babunią nie żyje. Ostatni raz widziano ją w październiku ubiegłego roku. Centre for Whale Research uznało ją za martwą.

Orka wyskakująca nad powierzchnię wody


Babunia przyszła na świat jeszcze przed pierwszą wojną światową. Jej oficjalna nazwa to J2. Została schwytana w 1967 roku, ale ze względu na jej wiek wypuszczono ją. Przypuszcza się, że miała ponad 100 lat.

J2 była pod stałą obserwacją biologów. Ułatwiała to jej charakterystyczna plama za płetwą grzbietową, która pozwalała ją łatwo wypatrzyć. To dzięki badaniu jej zachowań tak wiele wiemy o zachowaniu się orek. Starsze liderki stada nie tylko pomagają w opiece nad młodymi innych samic, ale też karmią samce czy przewodzą stadem podczas polowania.

Badaczy poza obserwacją zachowań orki interesowało coś jeszcze. Chodzi o menopauzę, która występuje tylko u trzech gatunków ssaków: u ludzi, orek i grindwali krótkopłetwych. Dzięki obserwacjom Babuni ustalono, że funkcje społeczne u orek nie wygasają wraz z wyjściem z wieku rozrodczego.

Przykład J2 był też namacalnym dowodem przeciwko trzymaniu tych zwierząt w niewoli. Orka w akwarium żyje 20-30 lat. Podczas gdy, jak pokazuje przykład Babuni, na wolności okres ich życie może przekroczyć setkę.
 

Źródło: Centre for Whale Research