Dodano: 14 marca 2023r.

Naukowcy znaleźli sposób na szybsze trzeźwienie

Jak dobrze wiedzą miłośnicy nocnych imprez, wypicie kilku drinków za dużo sprawia, że pojawiają się zaburzenia orientacji, trudności w ocenie sytuacji, a utrzymanie się na własnych nogach staje się niewykonalne. Naukowy od lat poszukują sposobu na przeciwdziałanie skutkom zatrucia alkoholem na poziomie molekularnym i wydaje się, że znaleźli. Odkryli, że podanie myszom zastrzyku z hormonu zwanego FGF21, który zarówno myszy, jak i ludzie naturalnie wytwarzają w wątrobie, pomogło gryzoniom szybciej dojść do siebie po nadmiernym spożyciu.

Naukowcy znaleźli sposób na szybsze trzeźwienie

 

Przy piciu alkoholu najważniejsze jest, by wiedzieć, kiedy przestać. Istnieje jednak hormon, który działa tutaj jak swoisty zawór bezpieczeństwa, który zwyczajnie informuje mózg, kiedy organizm powinien mieć już „dość”. Mowa o hormonie FGF21, znanym też jako czynnik wzrostu fibroblastów 21. Uczeni odkryli, że radykalnie zwiększając stężenie FGF21 można znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia po zatruciu alkoholowym.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Cell Metabolism” (DOI: 10.1016/j.cmet.2023.02.005).

Obrona organizmu przed alkoholem

W kontekście konsumpcji alkoholu niezwykle istotną rolę spełnia wątroba. Z tego, że metabolizuje ona alkohol zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę. Natomiast co równie istotne: organ ten wysyła swoisty sygnał hormonalny do mózgu, aby ochronić organizm przed szkodliwymi skutkami nadmiernego spożycia alkoholu, w tym także negatywnych tego efektów ubocznych w postaci utraty równowagi, a nawet przytomności. Wydaje się wręcz, że ta hormonalna droga pomiędzy wątrobą, a mózgiem wyewoluowała właśnie w celu ochrony przed potencjalnym zatruciem alkoholowym.

Nie dla każdego może być to oczywiste, ale nie tylko ludzie mają do czynienia np. z etanolem. Stykają się z nim również zwierzęta. Powstaje on bowiem w procesie naturalnej fermentacji cukrów prostych w dojrzewających owocach. I w przypadku zwierząt również może on wywołać zatrucie alkoholowe, jak i upośledzić zdolności do poruszania się. Dlatego też wątroby tych zwierząt, które spożywają fruktozę wytwarzają enzymy, które rozbijają cząsteczki alkoholu.

Niesamowite zdolności hormonu FGF21

Tym niezwykłym hormonem, wytwarzanym przez wątrobę, który tak dba o resztę organizmu, jest FGF21. Jest on jednak wytwarzany nie tylko w reakcji na pojawienie się alkoholu we krwi. Dzieje się tak również w momencie odczuwania głodu czy niedoboru białka. Natomiast w kontekście alkoholu, jak odkryli badacze, jeżeli zwiększymy poziom tego hormonu poprzez np. iniekcje, możemy radykalnie zwiększyć zdolności regeneracji po zatruciu alkoholowym. Dzieje się tak, ponieważ FGF21 aktywuje określony, istotny obszar w mózgu, tzw. miejsce sinawe, które reguluje m.in. czujność.

Zresztą hormon ten pełni pod tym względem o wiele więcej ról. W przypadku myszy stwierdzono, że zwiększa on ich pobudzenie, chociaż nie wpływa na samo eliminowanie alkoholu. Zauważono, że myszy, którym brakowało FGF21 potrzebowały więcej czasu, aby odzyskać równowagę i „trzeźwy” refleks. Jednakże farmakologiczne uzupełnienie ilości tego hormonu zmniejszało czas potrzebny na to, aby dana mysz odzyskała pełną koordynację ruchową.

Wydaje się jednak, że FGF21 jest ukierunkowany tylko na alkohol. Badania wykazały bowiem, że nie wpływa on w jakimkolwiek stopniu na odzyskanie przez organizm równowagi w przypadku kontaktu z ketaminą, diazepamem lub pentobarbitalem. Co ciekawe, hormon ten jest skuteczny również u ludzi. Badania wykazały, że wpływa on na obniżenie chęci dalszego spożywania alkoholu, pobudza do picia wody w celu uniknięcia odwodnienia, a także chroni wątrobę przed uszkodzeniami.

 

Źródło: Cell Press, IFLScience