Dodano: 23 września 2016r.

Naukowcy rozgryźli zagadkę niesporczaków

Czy ludzie mają szansę stać się niezniszczalni niczym niektórzy bohaterowie komiksów? Taki wniosek płynie z badań naukowców z Uniwersytetu w Tokio, którzy zajmują się niesporczakami.

Niesporczak

 

Niesporczaki to bardzo małe żyjątka o wielkości nie przekraczającej 0,2 mm. Żyją niemal wszędzie, ale najchętniej zasiedlają środowiska wodne lub wilgotne. Nazywane są także niedźwiedziami wodnymi. Ale najbardziej znane są z tego, że potrafią przeżyć w niemal każdych warunkach.

Niesporczaki uznawane są za stworzenia najbardziej odporne na warunki zewnętrzne. Potrafią przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach. Zniosą ciśnienie ponad 6000 atmosfer. Obejdą się bez wody przez prawie 100 lat. No i są jedyną formą znanego nam życia, które przetrwało w przestrzeni kosmicznej.

Mimo ich niesamowitych zdolności wiemy o nich bardzo mało. Dopiero teraz zespół badaczy z Japonii rzucił nieco światła na ich niesamowite zdolności badając ich genom. Niesporczaki opracowały szereg unikalnych strategii, by wymknąć się śmierci z objęć. Jedną z nich jest produkcja unikatowego białka, które pozwala na hamowanie uszkodzeń DNA i zwiększa tolerancję komórek na promieniowanie X.

Jednak najciekawsze jest to, że białko znalezione u niesporczaków zwane Dsup, działa także w ludzkich komórkach. Związek ten zaimplementowany do ludzkich komórek może uczynić nas bardziej odpornymi na promieniowanie, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o podróże kosmiczne. Zresztą zastosowań znajdzie się na pewno więcej.

Poza unikatowym białkiem japońscy badacze znaleźli jeszcze kilka innych rozwiązań. Genom niesporczaków zawiera 16 kopii enzymów antyoksydacyjnych, podczas gdy większość zwierząt ma zaledwie 10. Niesporczaki posiadają także cztery kopie genów, które odpowiadają za naprawę DNA, tzw. MRE11. U pozostałych gatunków zwykle występuje jedna kopia.


Źródło: sciencealert.com, fot. Wikicommons