Dodano: 20 lutego 2019r.

Naukowcy opracowali test pozwalający określić siłę bólu

Test opracowany przez naukowców z Indiana University może służyć do określenia, jak silnego bólu doświadcza pacjent. Test oparty jest o badanie krwi i jest pierwszym testem pozwalającym obiektywnie określić natężenie bólu.

Ból

 

Za przełomowymi pracami stoi profesor Alexander Niculescu z Indiana University School of Medicine. Wraz z zespołem zbadał setki pacjentów Richard L. Roudebush VA Medical Center w celu identyfikacji biomarkerów we krwi, które pomogłyby obiektywne określić natężenie bólu u pacjenta.

Takie badanie pozwoliłoby lekarzom na większą dokładność w leczeniu bólu oraz mogłoby rozwiązać kryzys opioidowy – szacuje się, że od przeciwbólowych leków opioidowych uzależnionych jest ponad dwa miliony Amerykanów. Każdego roku z przedawkowania opioidów ginie ponad 50 tys. obywateli USA.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Molecular Psychiatry”.

 

- Opracowaliśmy prototypowe badanie krwi, które może obiektywnie powiedzieć lekarzom, czy pacjent cierpi i jak ciężki jest ten ból. Bardzo ważne jest, aby mieć obiektywną miarę bólu, ponieważ sam ból jest subiektywnym doznaniem. Do tej pory lekarze musieli polegać na ocenie pacjentów - powiedział Niculescu. - Kiedy rozpoczynaliśmy pracę, mieliśmy wyłącznie pomysł, który polegał na znalezieniu sposobu, aby bardziej dokładnie dobierać terapie i dawki leków tym, którzy cierpią – dodał.

Podczas badania uczeni przyjrzeli się biomarkerom znajdującym się we krwi. Podobnie jak glukoza służy jako biomarker dla diabetyków, te biomarkery pozwalają lekarzom ocenić siłę bólu doświadczanego przez pacjenta i zapewnić leczenie w obiektywny, mierzalny sposób.

- Epidemia opioidowa pojawiła się, ponieważ uzależniające leki były nadmiernie przepisywane. Wzięło się to z prostego faktu, że dotąd nie było obiektywnej miary, czy ktoś odczuwa ból lub jak ciężki jest ten ból. Lekarze przepisywali środki przeciwbólowe, gdy pacjent twierdził, że odczuwa ból. To stworzyło ogromny problem. Potrzebujemy alternatyw dla opioidów, ale musimy także leczyć ludzi w precyzyjny sposób. Test, który opracowaliśmy, pozwala nam na to - przyznał Niculescu.

Oprócz zapewnienia obiektywnej miary bólu, badanie krwi pomaga lekarzom dopasować biomarkery we krwi pacjenta z potencjalnymi opcjami leczenia. Naukowcy wykorzystują do tego bazę danych recept - podobną do baz danych odcisków palców wykorzystywanych przez FBI - aby dopasować biomarkery bólu do profili leków i związków naturalnych skatalogowanych w bazie danych.

- Biomarker jest jak odcisk palca. Wrzucamy go do bazy danych i widzimy, który związek będzie najlepszy do zastosowania - powiedział Niculescu. Dodał też, że często najlepszym zidentyfikowanym leczeniem jest nieopioidowy lek. - Odkryliśmy, że niektóre związki, które są używane od dekad w leczeniu innych rzeczy, najlepiej pasują do biomarkerów bólu. Możemy dopasować biomarkery do istniejących leków lub naturalnych związków, które zmniejszyłyby lub wyeliminowały potrzebę stosowania opioidów – dodał.

Badanie to otwiera drzwi do medycyny ukierunkowanej na precyzyjne leczenie bólu. Przepisując lekarstwa w sposób bardziej odpowiedni dla danej osoby, prototyp ten może pomóc w złagodzeniu dylematów, które przyczyniły się do obecnej epidemii uzależnienia od opioidów.

- Dzięki medycynie precyzyjnej oferujemy pacjentom leczenie dostosowane bezpośrednio do nich i ich potrzeb. Chcieliśmy najpierw znaleźć uniwersalne markery dla bólu i to nam się udało. Wiemy jednak, na podstawie naszych danych, że istnieją pewne markery, które lepiej sprawdzają się u mężczyzn, inne lepiej w przypadku kobiet. Być może są też markery, które działają lepiej na bóle głowy, ból brzucha itd. Mamy nadzieję przeprowadzić kolejne badania w tym właśnie kierunku – zapowiedział Niculescu.

 

Źródło: Indiana University, fot. Pixabay