Dodano: 17 lutego 2017r.

Naukowcy ogłosili istnienie nowego kontynentu. Proszę państwa, oto Zelandia

Geolodzy z Nowej Zelandii domagają się, by ich wyspy wraz z Nową Kaledonią uznać za nowy kontynent. Zelandia, bo taką nazwę zaproponowano, znajduje się w 94 proc. pod wodą.

Nowa Zelandia


Tezy geologów ukazały się w na łamach „GSA Today”, czasopisma wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Geologiczne. Koncepcja wyodrębnienia nowego kontynentu to efekt 11 lat badań międzynarodowego zespołu, którym kierował Nick Mortimer.

Dyskusje na temat nadania Nowej Zelandii oraz Nowej Kaledonii wraz z wyspami Norfolk i Lord Howe statusu kontynentu trwają już od przeszło 20 lat. Samą nazwę zaproponował jeszcze w 1995 roku Bruce Luyendyk.

Teren Zelandii, to prawie pięć milionów kilometrów kwadratowych. Z czego 94 proc. znajduje się pod wodą. Najbardziej widoczną częścią tego obszaru to oczywiście wyspy Nowej Zelandii.

Geolodzy argumentują swoją tezę tym, że budowa geologiczna Zelandii znacznie różni się od otaczającej ją skorupy oceanicznej. Jej materiał geologiczny pochodzi z tej samej masy. Jest też wyraźnie oddzielona od Australii, co udowadniają pomiary satelitarne.

Definicja kontynentu mówi, że to duży obszar lądu, rzędu kilku milionów kilometrów, który ze wszystkich stron otaczają morza i oceany. W geotektonice i geomorfologii do kontynentów zalicza się też szelfy kontynentalne, czyli podwodne przedłużenie kontynentu aż do tzw. stoku kontynentalnego, czyli miejsca gwałtownego nachylenia sięgającego w głębie.

Obecnie uznawanych jest sześć kontynentów: Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Antarktyda, Australia oraz Eurazja. Czy będziemy mieli kolejny? - Zakwalifikowanie Zelandii jako nowy kontynent bardziej należycie opisuje geologię tej części kuli ziemskiej – podkreślił Mortimer.


Fot. Geosociety.org


Zelandia w przeszłości była częścią południowego superkontynentu – Gondwany. Oddzieliła się od reszty lądu około 80 milionów lat temu. Geolodzy twierdzą, że Zelandia powoli wynurza się na powierzchnię. – Zelandia wynurza się z morza. Niegdyś w podobny sposób wynurzyły się nowozelandzkie Alpy Południowe i wulkany Wyspy Północnej – wyjaśnił Mortimer.

Nie ma światowej instytucji, która weryfikowałaby dane geologiczne i mogłaby ewentualnie uznać istnienie Zelandii, jako nowego kontynentu. Dlatego badacze liczą na przychylne podejście środowiska naukowego do tego pomysłu. - Mamy nadzieję, że Zealandia pojawi się na mapach świata – powiedział Mortimer.

 
Źródło: sci-news.com. Fot. thinboyfatter/C.C.2.0/Flickr