Dodano: 19 sierpnia 2019r.

Naukowcy odkryli w skórze nową strukturę zaangażowaną w odczuwanie bólu

Szwedzcy badacze odkryli nową strukturę w ciele myszy, która jest zaangażowana w odczuwanie bólu. Nieznany wcześniej narząd czuciowy odpowiada za odczuwanie bólu mechanicznego, takiego jak ucisk czy ukłucie. Badania te mogą przyczynić się do opracowania nowych leków przeciwbólowych.

Płaczący chłopiec

 

Do tej pory uważano, że ból odczuwamy poprzez nocyceptory – receptory bólowe reagujące na mechaniczne, termiczne czy chemiczne bodźce. Jednak nowe badania przeprowadzone na myszach przez naukowców z Karolinska Institutet wskazują na nieznaną wcześniej strukturę umiejscowioną w skórze, która wykrywa uszkodzenia mechaniczne.

Nowo odkryta struktura kontroluje sposób, w jaki odczuwamy ból i jednocześnie pokazuje, jak niewiele wiemy o naszych organizmach. Odkrycie szwedzkich naukowców może pomóc lepiej zrozumieć ból i doprowadzić do opracowania nowych, skutecznych leków przeciwbólowych.

 

Opis nieznanego dotąd narządu czuciowego ukazał się w piśmie „Science”.

Wrażliwość na ból jest nam potrzebna, by przetrwać. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzeń tkanki, poprzez chociażby zwyczajne odsuwanie dłoni od źródła wysokiej temperatury. Ale skóra musi nie tylko wykrywać ból, ale także rozróżniać go, aby organizm mógł znaleźć najlepszą odpowiedź. Wszakże jest różnica między oparzeniem, uderzeniem czy ukłuciem ostrym przedmiotem.

Naukowcy pod kierunkiem profesora Patrika Ernforsa z Karolinska Institute zidentyfikowali w skórze myszy narząd czuciowy składający się z komórek glejowych – komórek Schwanna. Komórki te mają wiele istotnych funkcji w układzie nerwowym, jak na przykład ochrona i odżywianie neuronów.

Wypustki komórek Schwanna tworzą na granicy skóry i naskórka strukturę podobną do sieci. Razem z komórkami nerwowymi wykrywają ból powodowany przez siły mechaniczne, taki jak ucisk lub ukłucie przez ostre przedmioty. - Najważniejsze pytanie teraz, to czy komórki te są przyczyną niektórych rodzajów zaburzeń związanych z przewlekłym bólem - powiedział Ernfors.

Komórki Schwanna mają liczne ramiona i przypominają nieco ośmiornicę. W badaniach uczeni wykazali, że choć same komórki znajdują się poniżej zewnętrznej warstwy skóry, to ich wypustki, które owijają się wokół końcówek komórek nerwowych wyczuwających ból, rozciągają się do naskórka.

Aby sprawdzić, czy nowo zidentyfikowane komórki rzeczywiście mają zdolność wykrywania bólu, zespół naukowców zmodyfikował genetycznie myszy tak, by za pomocą światła można było stymulować komórki Schwanna w ich organizmach. Badaczom chodziło o to, by stymulować do odpowiedzi wyłącznie te określone komórki. I rzeczywiście, myszy poddane działaniu bodźca świetlnego wykazywały oznaki bólu, takie jak szarpnięcie łapką czy nadmierne lizanie stymulowanych miejsc.

 

W dalszych badaniach naukowcy genetycznie zablokowali komórki Schwanna w tym nieznanym wcześniej narządzie. Gryzonie w eksperymentach wykazywały zmniejszoną wrażliwość na mechaniczny ból, ale nie termiczny. To sugeruje, że przynajmniej niektóre procesy wykrywania bólu mechanicznego są przetwarzane przez odkrytą właśnie strukturę.

Ernfors przyznał, że chociaż obecność tego narządu czuciowego nie została jeszcze potwierdzona u ludzi, jego istnienie jest wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt, że dzielimy wszystkie inne znane narządy zmysłów z myszami. Jeśli tak rzeczywiście jest, odkrycie to może otworzyć drogę do opracowania nowych metod leczenia bólu.

Autorzy publikacji przyznali też, że jeszcze wiele kwestii dotyczących nowo odkrytej struktury trzeba wyjaśnić. Chociażby w jakiś sposób komórki Schwanna wchodzą w interakcje z neuronami. - Odkrycie to zmienia nasze rozumienie komórkowych mechanizmów czucia fizycznego i może mieć znaczenie w rozumieniu przewlekłego bólu – zaznaczył Ernfors.

 

Źródło: Science Alert