Dodano: 14 styczeń 2022r.

Naukowcy nauczyli złotą rybkę kierować małym pojazdem lądowym

Badacze wciąż poszukują sposobów na lepsze zrozumienie umiejętności nawigacyjnych u zwierząt. Czy zależą one od gatunku? A może od środowiska czy wielkości mózgu? Chcąc sprawdzić, czy złote rybki są w stanie nawigować w obcych, lądowych środowiskach, uczeni wsadzili je „za kierownicę” dosyć niestandardowego pojazdu. Okazało się, że rozumienie przez ryby przestrzeni i nawigacji nie ogranicza się wyłącznie do ich naturalnego środowiska. Złote rybki, przy pomocy małego akwarium na kółkach, doskonale sterują w środowisku lądowym.

Naukowcy nauczyli złotą rybkę kierować małym pojazdem lądowym

 

Dotychczasowe badania wykazały, że niektóre zwierzęta posiadają zaskakujące umiejętności. Na przykład szczury potrafią poruszać się małymi samochodzikami i mogą ich używać, aby dotrzeć do wybranego celu (więcej na ten temat w tekście: Naukowcy nauczyli szczury, jak prowadzić mały samochodzik). W nowej pracy naukowcy z Izraela odkryli, że złote rybki (Carassius auratus) mają podobne zdolności.

Złote rybki „za kierownicą”

Zespół naukowców z Ben-Gurion University of the Negev nauczył złote rybki poruszania się przy pomocy specjalnego pojazdu lądowego – FOV (Fish-Operated Vehicles). Jest to małe akwarium zamontowane na ramie na kółkach. W czasopiśmie „Behavioral Brain Research” (DOI: 10.1016/j.bbr.2021.113711) badacze opisali pojazd, sposób, w jaki rybki nauczyły się go używać oraz ich umiejętności nawigacyjne.

Zespół wyposażył FOV w kamerę, procesor i system LIDAR skierowane na ryby w zbiorniku. LIDAR i kamera zostały wykorzystane do określenia miejsca, w którym zwierzę znajduje się w akwarium, a także tego, gdzie akwarium znajduje się w stosunku do otoczenia. Procesor wykorzystał te dane do podejmowania decyzji niejako za rybę, w którym kierunku przesunąć FOV: kiedy ryba kierowała się w jakąś stronę w akwarium, pojazd podążał w tym kierunku.

Motywujące smakołyki

Następnie badacze pozwolili rybom błąkać się w swoich małych zbiornikach i w ten sposób przesuwać FOV. Potem dali im cel - jeśli osiągnęły jeden z nich, otrzymywały natychmiastową nagrodę w postaci pożywienia.

Z czasem naukowcy odkryli, że ryby zrozumiały, że ich działania mogą wpływać na ruch FOV w pożądany sposób, prowadząc je do smacznej nagrody. Następnie zespół zmienił środowisko - zwierzęta jeździły swoim pojazdem zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, inne stały się też cele i przeszkody.

Okazało się, że ryby nie miały problemów z przystosowaniem się i jechały prosto po nagrodę, demonstrując swoją zdolność do wykorzystania FOV do nawigacji i dotarcia do pożądanych miejsc.

 

Źródło: Ben-Gurion University, fot. YouTube