Dodano: 12 grudnia 2016r.

Naukowcy biją na alarm. Ilość śmieci w oceanach podwoi się

Plastikowe śmieci znajdujące się w oceanach osiągnęły niespotykane rozmiary. Ogrom dewastacji środowiska jest oszałamiający, a eksperci alarmują, że w ciągu następnej dekady, liczba śmieci w oceanach ulegnie podwojeniu.

Śmieci wyrzucone na plażę


Plastic Change to międzynarodowa organizacja mająca za zadanie zwiększenie świadomości na temat skutków coraz większego zanieczyszczenia wód oceanów przez plastikowe śmieci. Swoją siedzibę ma w Danii. Eksperci z organizacji alarmują, że Ilość odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach podwoi się w ciągu następnych 10 lat. Jeśli nie będziemy działać, w oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb. Plastic Change chce odwrócić ten trend. Ich misją jest edukacja, gromadzenie danych i opracowywania dokumentów.

To właśnie badacze z Plastic Change zorganizowali ekspedycję, której celem było określenie tras i największych skupisk plastikowych śmieci na Pacyfiku. Grupa zebrała maleńkie cząstki plastiku na trasie od Los Angeles do Hawajów. Cząstki te to pozostałości większych, plastikowych przedmiotów, które zostały rozdarte na kawałeczki pod wpływem słońca, fal i innych czynników. Wiatr i prądy morskie gromadzą plastikowe śmieci w rezultacie tworzą się z nich ogromne wyspy.

Ekolodzy użyli specjalnego narzędzia przypominającego wyglądem Mantę. Zbiera ono cząsteczki plastiku z powierzchni wody. Badacze zbadali również wodę na różnych głębokościach. Według biologa Kristiana Syberga, plastikowe śmieci unoszące się na powierzchni wody to tylko wierzchołek góry lodowej. Wyniki ich prac nie są optymistyczne.

- Jest kilka hipotez, co się stało z częścią plastikowych śmieci, która nie unosi się na wodzie. Części na pewno została zatopiona, część została prowadzona do łańcucha pokarmowego – powiedział Syberg.

Naukowcy biją na alarm. Jeśli nie zostaną przedsięwzięte środki ku poprawie sytuacji, dosłownie utopimy się w odpadkach. Skutki mogą być nieobliczalne. - Ilość plastikowych śmieci w oceanach podwoi się w ciągu następnych 10 lat – uważa Henrik Beha Pedersen, założyciel Plastic Change.



Plastikowe śmieci zagrażają morskim ekosystemom. Delfiny zaplątują się w stare sieci rybackie. Kawałki plastiku zalegają w przewodach pokarmowych niektórych zwierząt. Żółwie morskie mylą plastikowe torby z meduzami, które są ich przysmakiem. Zdarzały się przypadki, że z powodu połknięcia plastikowych toreb padały walenie. Szacuje się, że z tego powodu śmierć ponosi ponad milion ptaków oraz 100 000 ssaków rocznie.


Pozostałości albatrosa wraz z zawartością żołądka, Fot. Duncan Wright/Wikimedia Commons

Pozostałości albatrosa wraz z zawartością żołądka, Fot. Duncan Wright/Wikimedia Commons

Obecnie szacuje się, że w oceanach znajduje się 5,25 bilionów kawałków plastiku. Część tej masy unosi się na powierzchniach oceanów tworząc wielkie skupiska śmieci. Odkryta w 1997 roku Wielka Pacyficzna Plama Śmieci waży około 3,5 mln ton. Podobne morskie „wysypiska śmieci” utworzyły się na wszystkich oceanach. Tych większych jest pięć, mniejszych nikt nie liczy.

 

Źródło: Thomson Reuters, plastucchange.org,