Dodano: 26 czerwca 2020r.

Naukowcy: Amerykańska policja bardziej brutalna wobec czarnoskórych

Poziom uprzedzeń rasowych w amerykańskiej policji jest ogromny – wynika z nowych badań. Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że Afroamerykanie w Stanach Zjednoczonych są znacznie bardziej narażeni na śmierć z rąk policji, niż przedstawiciele innych grup.

Naukowcy: Amerykańska policja bardziej brutalna wobec czarnoskórych

 

W USA wciąż nie ma finansowanych ze środków publicznych statystyk, dotyczących zgonów osób czarnoskórych, do których przyczynili się policjanci. Można jednak opierać się na danych pochodzących z placówek medycznych oraz na badaniach niezależnych ekspertów i z takich danych korzystali w swoich analizach naukowcy z Harvard University.

Śmierć z rąk policjanta

Gabriel Schwartz oraz Jaquelyn Jahn poddali analizie 5494 przypadki śmierci z rąk policjantów w USA między 2013 a 2017 rokiem. Wyniki opublikowane w „PLOS One” pokazały, że osoby czarnoskóre są narażone na śmierć w czasie interwencji policji 3,23 razy bardziej, niż pozostałe osoby.

Dane pochodzą z obywatelskiej inicjatywy naukowej Fatal Encounters, która systematycznie monitoruje przypadki śmierci powiązane z interwencją policji. Organizacja wykorzystuje m.in. doniesienia medialne i rejestry publiczne.

Naukowcy podkreślają, że wyniki nowych analiz są niezwykle niepokojące i potwierdzają wcześniejsze ustalenia w tej kwestii. Poprzednie badania na tej samej bazie danych wykazały, że 1 na 1 000 czarnoskórych mężczyzn może spodziewać się śmierci z rąk policji.

Geografia ma znaczenie

Zgodnie z opublikowanymi badaniami między 2012 a 2018 rokiem, amerykańska policja przyczyniła się do śmierci większej liczby Afroamerykanów w wieku 20 lat niż cukrzyca, zapalenie płuc, przewlekłe choroby układu oddechowego czy choroby naczyń mózgowych.

"W związku ze śmiercią George'a Floyda z rąk policji w Minneapolis i następującą po niej falą protestów przeciwko przemocy funkcjonariuszy, ujawnienie konkretnych danych dotyczących ofiar śmiertelnych w USA nigdy nie było bardziej potrzebne" - piszą autorzy nowej analizy.

Wykorzystując złożone wielopoziomowe modele, zespół oszacował wskaźnik ofiar śmiertelnych przemocy policyjnej w każdym metropolitalnym obszarze statystycznym w USA.

Porównując wyniki widać wyraźnie, że geografia ma znaczenie. Na poziomie krajowym przemoc wobec osób ciemnoskórych nie jest tak wyraźnie widoczna. Ale w niektórych miejscach różnica w przemocy między rasami i grupami etnicznymi jest ogromna – zaznaczają autorzy. Na przykład w Chicago Afroamerykanie są o ponad 650 procent bardziej narażeni na zabicie przez policję, niż biali mieszkańcy.

We wszystkich grupach etnicznych liczba ofiar śmiertelnych przemocy policyjnej była wyższa na zachodzie i południu USA, niż na północy, środkowym zachodzie i północnym wschodzie kraju.

Zdaniem autorów badań niektóre regiony „mają wskaźnik śmiertelności na poziomie dziewięć razy wyższym” niż inne. Może to tłumaczyć, dlaczego tak wiele osób protestuje przeciwko przemocy policyjnej w całym kraju.

Koniczne przeciwdziałania

Do badań należy jednak podchodzić z pewnym dystansem. Nie wszystkie zgony, do których przyczyniła się policja są zgłaszane. Często zdarza się też, że rasa lub pochodzenie etniczne danej osoby może być błędnie sklasyfikowane. Mimo wad przedstawiciele Fatal Encounters przekonują, że wykorzystane dane są obecnie najpełniejsze.

Nowe badania wydają się potwierdzać wcześniejsze ustalenia. W 2019 roku, analizy wykazały na przykład, że ciemnoskórzy mężczyźni byli do 3,5 raza bardziej narażeni na zabicie przez organy ścigania. - Mamy wystarczająco dużo dowodów, które podpowiadają nam, że należy podjąć działania - powiedział Justin Nix, kryminolog z Uniwersytetu w Nebrasce.

Zapobieganie przemocy ze strony policji będzie prawdopodobnie wymagało skonstruowania unikalnych rozwiązań. Monitorowanie i nagłaśnianie takich zdarzeń może mieć kluczowe znaczenie. Tylko w ten sposób amerykańskie społeczeństwo może naciskać na rząd i zmusić go do zmian, które zapobiegną bezsensownym zgonom.

 

Źródło: Science Alert, fot. The All-Nite Images/ CC BY-SA 2.0/ Wikimedia Commons