Dodano: 31 sierpnia 2022r.

NASA poszukuje optymalnego miejsca lądowania w ramach misji Artemis III

Powrót amerykańskich astronautów na Księżyc zbliża się coraz większymi krokami. Pierwszą z planowanej serii misji, w trakcie której na powierzchni naszego naturalnego satelity wylądują ponownie ludzie, będzie Artemis III. Kluczowe w tym kontekście będzie wybranie jak najbardziej komfortowego miejsca lądowania.

NASA poszukuje optymalnego miejsca lądowania w ramach misji Artemis III

 

NASA zidentyfikowała 13 potencjalnych miejsc do lądowania w załogowej misji Artemis III, która, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wystartuje w 2025 roku. Wszystkie wytypowane obszary znajdują się w pobliżu bieguna południowego Księżyca i zwierają interesujące cechy geologiczne.

Potencjalne miejsca lądowania – kryteria wyboru

W grę wchodzi łącznie 13 regionów znajdujących się w okolicach księżycowego bieguna południowego, przy czym w ramach każdego z nich można odnaleźć przynajmniej kilka potencjalnych miejsc lądowania. Selekcja tych regionów została dokonana w dość złożonym procesie analizy danych okolic bieguna południowego na Księżycu. Wzięte tu zostały pod uwagę tak dotychczasowe publikacje naukowe, jak i dane zebrane przez Lunar Reconnaissance Orbiter.

Należało także wziąć pod uwagę takie kwestie, jak łatwość lądowania w danym miejscu, które powinno być tak miękkie, jak to jest możliwe (analiza ukształtowania terenu), łatwość nawiązania łączności z Ziemią oraz dostępność światła w danej lokalizacji. Ten ostatni element jest istotny ze względu na możliwości wykorzystania energii słonecznej oraz dla zminimalizowania wahań temperatury.

Konieczne było także wzięcie pod uwagę parametrów technicznych rakiety Space Launch System, statku kosmicznego Orion oraz zapewnianego przez Space-X Starship Human Landing System. Wszystkie wyselekcjonowane lokalizacje będą szeroko konsultowane z przedstawicielami świata nauki oraz inżynierami w trakcie konferencji naukowych oraz warsztatów. W miarę zbierania informacji zwrotnych od tych środowisk jest możliwe, że zidentyfikowane zostaną również inne potencjalne regiony, których „kandydatura” zostanie rozważona.

Ostateczny wybór zostanie dokonany już w momencie, kiedy znana będzie ostateczna data startu misji. Będzie to też wymagało odpowiednich konsultacji ze Space-X, aby potwierdzić, że w danym miejscu z technicznego punktu widzenia lądowanie będzie możliwe.

Cele naukowe misji Artemis III

Dlaczego w ogóle zdecydowano się na okolice bieguna południowego? Jak do tej pory tereny te nie zostały zbadane przez człowieka. Naukowcy uważają również, że są one dość bogate w różnego rodzaju surowce. Część tamtejszych terenów jest stale zacieniona. Niektóre z wybranych regionów są też zlokalizowane w najstarszych częściach Księżyca, a zatem wylądowanie w tym miejscu dałoby naukowcom możliwość dokładniejszego poznania historii naszego naturalnego satelity.

Jakie w ogóle będą cele załogowej misji Artemis III? Podczas spaceru po Księżycu astronauci będą zbierać próbki i przeprowadzać analizy, zaś jednym z ważniejszych celów będzie zbadanie głębokości, rozmieszczenia i struktury lodu, którego obecność została tam potwierdzona. Dlaczego lód ten jest potencjalnie tak ważny dla świata nauki, ale przede wszystkim dla potencjalnych przyszłych misji? Otóż będzie można go wykorzystać w charakterze surowca, źródła istotnych pierwiastków: tlenu, jak i wodoru, które z jednej strony są ważne dla systemów podtrzymywania życia, a z drugiej zwyczajnie w charakterze paliwa.

 

Źródło i fot.: NASA