Dodano: 09 września 2022r.

NASA podała nowe terminy startu misji Artemis I

Po nieudanych dwóch próbach startu rakiety Space Launch System (SLS) z misją Artemis I spowodowanych problemami z wyciekiem paliwa wodorowego oraz zbyt wysoką temperaturą w jednym z silników, NASA poinformowała, że kolejna próba odbędzie się 23 lub 27 września. Obecnie inżynierowie reperują obszar, w którym wykryto wyciek ciekłego wodoru.

NASA podała nowe terminy startu misji Artemis I

 

29 sierpnia pierwotnie miała wystartować misja Artemis I w kierunku Księżyca. Podczas pierwszej próby start odwołano z powodu kilku problemów, wśród których był wyciek paliwa z rakiety SLS, ale też problemy z jednym z czterech silników. Silnik ten wydawał się mieć zbyt wysoką temperaturę, jednak okazało się, że to czujnik był wadliwy. Drugą próbę, która miała miejsce 3 września, storpedowały problemy z wyciekiem paliwa wodorowego.

Prace naprawcze rakiety SLS

Początkowo wydawało się, że inżynierowie będą musieli przetransportować rakietę mierzącą ponad 60 metrów do budynku montażowego Vehicle Assembly Building (VAB). Okazało się to zbędne. Technicy skonstruowali podobną do namiotu obudowę wokół obszaru roboczego, aby chronić sprzęt i zespoły inżynierów przed warunkami atmosferycznymi.

Następnie przeprowadzili wstępne przeglądy i rozpoczęli wymianę dwóch uszczelek - jednej otaczającej linię służącą do napełniania i opróżniania rakiety ciekłym wodorem, i drugiej zamocowanej przy przewodzie upustowym służącym do przekierowania części paliwa podczas operacji tankowania. Rakieta SLS i statek Orion są w dobrym stanie i nadal stoją na stanowisku startowym.

Po zakończeniu prac inżynierowie ponownie przeprowadzą testy w celu oceny nowych uszczelnień. Uszczelnienia zostaną także sprawdzone w niezwykle niskich temperaturach, bo tankowane paliwo ma temperatury sięgające minus 250 stopni Celsjusza.

Kiedy kolejne próby startu?

Do tego dochodzą jeszcze przepisy o systemach autodestrukcji, które są montowane we wszystkich pojazdach startujących w kosmos z terenów USA. Gdyby rakieta z jakiegoś powodu zeszła z kursu, system taki uruchomi się, by ochraniać ludzi na Ziemi. Taki certyfikat jest ważny przez 25 dni. Ponowna certyfikacja dotychczas możliwa była wyłącznie w budynku Vehicle Assembly Building, ale NASA złożyła wniosek o rozszerzenie obecnego certyfikatu, który dotyczy próby startu w dniu 23 września – wypada wtedy dwugodzinne okno startowe, oraz 27 września, kiedy to otwiera się 70-minutowe okno startowe.

Decyzja, kiedy nastąpi kolejna próba, jeszcze nie zapadła. Będzie to zależało od postępów prac naprawczych, ale też od zezwoleń związanych z certyfikacją startu. Jeśli inżynierowie nie poradzą sobie na czas z usterką lub NASA nie dostanie zezwolenia, start zostanie znowu przełożony.

NASA chce także dostosować start do innych planowanych działań, w tym finału misji DART (Double Asteroid Redirection Test), która 26 września ma uderzyć w asteroidę Dimorphos, co ma być pierwszym testem obrony planety przed zmierzającą w kierunku Ziemi asteroidą (więcej na ten temat w tekście: Wystartowała misja DART, która przetestuje strategie obrony Ziemi przed asteroidami). Dlaczego? Bo obie misje wymagają do komunikacji użycia systemu anten o nazwie Deep Space Network.

Artemis

Misja kosmiczna Artemis I to dziewiczy lot rakiety SLS, a także kapsuły Orion. Misja Artemis I zakłada lot statku Oriona wokół Srebrnego Globu. Misja będzie trwać kilka tygodni, a kapsuła zbliży się na odległość około 100 km do powierzchni naszego naturalnego satelity. Jeśli wszystko się uda, to kolejny start w programie Artemis, planowany na rok 2024, będzie już lotem załogowym, ale jeszcze bez lądowania na Księżycu.

Lot astronautów wraz z lądowaniem na Srebrnym Globie jest zaplanowany na 2025 rok. Weźmie w nim udział kobieta. Jak w przypadku każdego tego typu przedsięwzięcia, ze względu na poziom skomplikowania, konieczność zachowania najwyższych standardów oraz minimalizacji ryzyka, daty rozpoczęcia następnych etapów mogą ulegać przesunięciom.

Program Artemis nawiązuje do programu Apollo, w którym amerykańscy astronauci lądowali na Księżycu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, bowiem Artemis w mitologii greckiej jest bliźniaczą siostrą Apolla. Dlatego też w planowanej misji księżycowej weźmie udział kobieta.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/Joel Kowsky