Dodano: 05 sierpnia 2019r.

Narzędzia neandertalczyków odkryte w jaskini na zamku w Olsztynie

Archeolodzy pracujący w jaskini na terenach zamku w Olsztynie koło Częstochowy znaleźli kilkaset narzędzi wykonanych przez neandertalczyków - m.in. krzemienne noże i zgrzebła.

Ruiny zamku w Olsztynie

 

Na terenie zamku w Olsztynie koło Częstochowy znajduje się obszerna jaskinia, która w czasach świetności zamku służyła za spiżarnie. Jednak jak się okazuje, dużo wcześniej korzystali z niej neandertalczycy. Ich ślady odkryli archeolodzy podczas prac, którymi kierował dr Mikołaj Urbanowski z Fundacji Przyroda i Człowiek.

W trakcie wykopalisk odkryto ponad 200 krzemiennych narzędzi pochodzących z czasów, kiedy neandertalczycy żyli w Europie obok człowieka współczesnego. Wśród nich są m.in. krzemienne zgrzebła i noże należące do neandertalskich łowców.

 

Prace w jaskini rozpoczęto w lipcu ubiegłego roku i prowadzono je w ramach projektu konserwatorskiego prowadzonego na zamku. Jaskinia ta była już badana przez archeologów w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dlatego naukowcy nie spodziewali się wielkich odkryć. A jednak rezultaty prac okazały się zaskakujące.

Archeolodzy znaleźli także pozostałości ogromnego filara, który podpierał sklepienie jaskini. Prawdopodobnie został wzniesiony w XIII w. przez budowniczych zamku, którzy obawiali się o stabilność zamku. W jaskini znaleziono także pozostałości po piecu metalurgicznym o czym świadczą odpady produkcyjne znalezione w pobliżu konstrukcji.

- Umiejscowienie pieca, który wytwarza ogromne ilości ciepła i toksycznych spalin, w jaskini jest ewenementem na skalę co najmniej polską. Być może komuś zależało, żeby piec nie stał na widoku, jeśli produkcja służyła celom niekonieczne legalnym, np. fałszowaniu monet. Ale na tym etapie to tylko spekulacje – powiedział w rozmowie z PAP Urbanowski.

Zamek w Olsztynie popadł w ruinę jeszcze przed potopem szwedzkim (1655-56). Warownia gościła wszystkich władców Polski, począwszy od Władysława Łokietka. Ponoć szczególnie lubił tam przebywać Władysław Jagiełło. Od 1964 r. jego pozostałości należą do Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie.

Zamek w Olsztynie jest częścią szlaku turystycznego "Orlich Gniazd", w skład którego wchodzą zamki rozlokowane wzdłuż dawnej południowo-zachodniej granicy Królestwa Polskiego.

 

Źródło: Fundacja Przyroda i Człowiek, PAP, fot. CC BY-SA 2.0/ Pudelek (Marcin Szala)/ Wikimedia Commons