Dodano: 01 grudnia 2020r.

Największy na świecie procesor bije rekordy prędkości

Najpotężniejszy układ komputerowy świata zdołał przewidzieć procesy fizyczne szybciej, niż zachodziły one w rzeczywistości. Procesor stworzony przez firmę Cerebras Systems może w przyszłości zmienić świat, który znamy.

Największy na świecie procesor bije rekordy prędkości

 

Naukowcy z firmy Cerebras przy współpracy z US National Energy Technology Center zaprojektowali i zaprezentowali – jak sami twierdzą - „najpotężniejszy na świecie system obliczeniowy". Nowy superkomputer nazywa się Cerebras CS-1, ma wielkość lodówki, a naukowcy już wiążą z nim wielkie nadzieje.

Blisko 400 tys. rdzeni obliczeniowych

Konstruktorzy porównali możliwości CS-1 z innym superkomputerem o nazwie Joule (69. najpotężniejsza maszyna na świecie). Oba komputery otrzymały zadanie symulowania procesu spalania w elektrowni węglowej. Okazało się, że nowa maszyna wykonała swoje obliczenia w czasie 28 mikrosekund. Z kolei Joule na to samo zadanie potrzebował 6 milisekund. Oznacza to, że nowy komputer był ponad dwieście razy szybszy od swojego konkurenta.

Zdaniem Michaela Jamesa z zespołu Cerebras oraz Dirka Van Essendelfta z amerykańskiego Departamentu Energii, wydajności nowego układu nie można porównać z systemami stosowanymi współcześnie w tym CPU czy GPU.

Na jedną płytkę rdzeniową składają się 84 układy scalone, w każdym układzie znajduje się 4 539 rdzeni obliczeniowych, co oznacza, że w sumie na płytce krzemu znajduje się 381 276 rdzeni obliczeniowych. Rdzenie mogą przesyłać dane między sobą z prędkością 100 petabajtów na sekundę.

Najszybsza maszyna na świecie

„Nasza praca otwiera drzwi do przełomu z punktu widzenia wydajności obliczeń naukowych” – piszą przedstawiciele firmy Cerebras w jednym z postów na blogu. "CS-1 jest pierwszym w historii systemem, który zademonstrował wydajność wystarczającą do symulacji szybszej, niż w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że gdy CS-1 jest używany do symulacji spalania, to może powiedzieć z całą pewnością jak będzie ono wyglądać, jeszcze zanim zadziałają prawa fizyki” – czytamy.

- Takiego efektu nie jest w stanie osiągnąć żadna liczba procesorów graficznych ani CPU – przekonuje dyrektor generalny Cerebrasu Andrew Feldman. - Oznacza to również, że CS-1 jest najszybszą maszyną, jaką kiedykolwiek zbudowano, szybszą również od jakiejkolwiek kombinacji klastrów innych procesorów – dodaje.

Nowy procesor zrewolucjonizuje świat?

Twórcy CS-1 są zdania, że ich maszyna może zrewolucjonizować świat, pomóc w powstaniu sztucznej inteligencji, prognozowaniu pogody, przewidywaniu rozkładu temperatur w reaktorach jądrowych i wielu innych dziedzinach.

Superkomputer został stworzony przede wszystkim do modelowania ruchu cieczy w przestrzeni. Modeluje on ruch dzieląc przestrzeń na mikroskopijne sześciany i obliczając interakcje między nimi z uwzględnieniem nawet 500 tysięcy zmiennych. W podobnych obliczeniach nie ma on sobie równych na świecie.

Co więcej, CS-1 zużywa znacznie mniej energii, w przybliżeniu 20 kW. Tymczasem inne superkomputery do swojej pracy wymagają wielokrotnie większego zasilania.

Sukces ogłoszono na tegorocznej konferencji o superkomputerach online SC20.

 

Źródło: TechXplore, fot. Cerebras