Dodano: 31 styczeń 2019r.

Najpiękniejsze warszawskie pałace i królewskie posiadłości

Pałace w Warszawie to doskonałe miejsca na weekendowe wycieczki i świetny sposób na poznanie historii miejsc, w których w dawnych czasach mieszkały koronowane głowy i spotykała się śmietanka towarzyska. Popularne pałace w Warszawie, które powinny być punktem obowiązkowym wycieczki do stolicy to: pałac w Łazienkach Królewskich, pałac w Wilanowie oraz pałac Krasińskich.

Najpiękniejsze warszawskie pałace i królewskie posiadłości

 

Łazienkowskie posiadłości i król Stanisław August Poniatowski

Pałac w Warszawie, który warto zobaczyć nie tylko ze względu na to, że był i nadal jest miejscem prezentacji 140 obrazów z bogatej kolekcji króla Stanisława Augusta, ale również z uwagi na jego wyjątkową lokalizację. Położenie na wyspie klasycystycznej perły polskiej architektury, której data powstania przypada na koniec XVII wieku, jest niecodzienne i niezwykle malownicze. Pałac Na Wyspie powstał w wyniku przebudowy barokowych łaźni i stał się letnią rezydencją króla Stanisława Augusta. Jest udostępniony dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10–18, we czwartki wstęp jest darmowy.

Pałac w Wilanowie i król Jan III Sobieski

Na wilanowską posiadłość króla Jana III Sobieskiego składają się barokowy pałac i ogromny ogród. Budynek warto zwiedzić w środku ze względu na wspaniałe dekoracje utrzymane w wyjątkowym stylu, łączącym staropolskie tradycje z przodującymi akcentami stylistyki europejskiej.

Pałac Krasińskich, czyli pałac Rzeczypospolitej

Pałac Krasińskich powstał w XVII wieku i pierwotnie był posiadłością wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Obecnie jest nie tylko niezwykle pięknym obiektem muzealnym, ale również miejscem przechowywania szczególnie cennych zbiorów Biblioteki Narodowej.

Pałacowe ogrody, parki i tereny zielone

Każdy z królewskich pałaców ma okazały park lub malownicze ogrody, z tego względu po zwiedzeniu pięknych wnętrz warto wybrać się na spacer w otoczeniu przyrody. Łazienki Królewskie są miejscem, w którym można spędzić wiele godzin nie tylko na zwiedzaniu królewskich posiadłości, słuchaniu recitalu chopinowskiego, ale również na długich spacerach po pięknych terenach i czterech ogrodach, z których każdy został zaprojektowany w innym stylu. Są tam: Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, Ogród Królewski oraz Ogród Chiński. Warto też wybrać się na wycieczkę do królewskiego Ogrodu Światła. Jest to wyjątkowa wystawa zaaranżowana w plenerze w postaci świetlnych instalacji, znajdująca się w ogrodach pałacu w Wilanowie. Ogród światła jest czynny codziennie w godzinach od 16 do 21 do końca lutego.

 

Źródło: Artykuł partnera