Dodano: 08 lipca 2019r.

Najlepszy sposób walki ze zmianami klimatu? Zasadzić miliard hektarów lasu

Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy naukowcy wskazali, gdzie na świecie można zasadzić drzewa, tak by nie uszczuplić terenów uprawnych. Ich badania pokazują, że takie działania mogłyby pomóc przechwycić nawet dwie trzecie wyemitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych.

Mapka dostępnej powierzchni, gdzie mogą rosnąć drzewa

 

Naukowy z Politechniki Federalnej w Zurychu w swoich badaniach po raz pierwszy pokazali, gdzie na świecie mogą rosnąć nowe drzewa i ile węgla mogą pochłaniać z atmosfery. Drzewa pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i wykorzystują go w procesie fotosyntezy, który pozwala im rosnąć, ostatecznie magazynując ten węgiel w liściach i innych częściach.

Nawet w przypadku istniejących miast i pól uprawnych jest wystarczająco dużo miejsca na Ziemi, aby nowe drzewa pokryły obszar blisko miliarda hektarów – wynika z badań. To teren o wielkości porównywalnej mniej więcej do obszaru Stanów Zjednoczonych.

 

Naukowcy obliczyli, że w obecnych warunkach klimatycznych na Ziemia mogłoby rosnąć około 4,4 miliarda hektarów pokrywy leśnej. To 1,6 miliarda hektarów więcej niż obecne 2,8 miliarda hektarów. Z tych 1,6 miliarda hektarów, 0,9 miliarda hektarów to tereny w żaden sposób nie wykorzystywane przez człowieka.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Science”.

Oznacza to, że obecnie jest dostępny obszar wielkości USA, na którym z powodzeniem mogłyby rosnąć drzewa. Te lasy mogłyby wchłonąć około 205 miliardów ton węgla. To około dwie trzecie z 300 miliardów ton węgla, które zostały uwolnione do atmosfery w wyniku działalności człowieka od czasów rewolucji przemysłowej.

- Z naszych obliczeń wykluczyliśmy miasta lub obszary rolnicze z całkowitego potencjału odbudowy, ponieważ obszary te są potrzebne dla człowieka – powiedział główny autor badań Jean-François Bastin.

Od dawna wiedzieliśmy, że przywracanie lasów może przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ale tak naprawdę nie wiedzieliśmy, jak duży mogłoby to mieć wpływ. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że renowacja lasów jest najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ale musimy działać szybko, ponieważ nowe lasy będą potrzebować dziesięcioleci, aby dojrzeć i osiągnąć swój pełny potencjał jako źródła naturalnego magazynowania węgla – wyjaśnił profesor Thomas Crowher, współautor badań.

Badanie pokazuje również, które części świata są najbardziej odpowiednie do zalesiania. Największy potencjał można znaleźć w sześciu krajach: w Rosji (151 milionów hektarów); USA (103 mln hektarów); Kanada (78,4 mln hektarów); Australia (58 milionów hektarów); Brazylia (49,7 mln hektarów); i w Chinach (40,2 mln hektarów).

Naukowcy wskazali, że pierwsze korzyści z zalesiania przyjdą szybko, bo drzewa usuwają węgiel z atmosfery już od młodości. Uczeni wskazali też, że to najtańsze i najskuteczniejsze rozwiązanie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Na potrzeby badań ekolodzy przeanalizowali ponad 80 tysięcy zdjęć satelitarnych. Na ich podstawie ustalili, jakie są rodzaje gleb czy klimat na poszczególnych terenach na całym świecie. To pozwoliło im zidentyfikować obszary, gdzie może rosnąć las.

 

Źródło: ETH Zurich. Mapka przedstawia całkowitą dostępną powierzchnię, gdzie mogą rosnąć drzewa. Fot. ETH Zurich / Crowther Lab