Dodano: 20 lipca 2018r.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już za tydzień

27 lipca dojdzie na najdłuższego w tym wieku zaćmienia Księżyca, które potrwa 1 godzinę i 43 minuty. Z terenów Polski będzie ono widoczne tuż po wschodzie Księżyca i rozpocznie się o godzinie 21:30.

Zaćmienie Księżyca

 

Zbliżające się wielkimi krokami zaćmienie Księżyca to bez wątpienia jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych tego roku. Dojdzie do niego, gdy Srebrny Glob będzie w tzw. apogeum, czyli w punkcie na orbicie znajdującym się najdalej od Ziemi. Odległość między naszą planetą, a jej naturalnym satelitą, wyniesie nieco ponad 406 tys. kilometrów.

Najlepsze warunki obserwacyjne będą mieć mieszkańcy Bliskiego Wschodu oraz Rosji i środkowej Azji, ale z Polski zaćmienie także będzie widoczne, choć utrudniać je będzie położenie Księżyca tuż nad horyzontem. Podczas fazy maksymalnej w północnych krańcach naszego kraju Srebrny Glob znajdzie się 8,4 stopnia nad horyzontem, a na południu wysokość Księżyca nad horyzontem wyniesie blisko 14 stopni.

 

Zaćmienie potrwa od 21:30 do 23:13, a kulminacyjny moment nastąpi o 22:21. Zaćmienie częściowe poprzedzające fazę całkowitą rozpocznie się o godzinie 20:24. Mieszkańcom północy Polski wschodzący Księżyc ukaże się już podczas wchodzenia w cień Ziemi. Na południu Księżyc wzejdzie jeszcze w pełnym blasku. Wschód naszego naturalnego satelity w Szczecinie przypadnie na 20:57 – w Rzeszowie 20:12. Dlatego najlepsze warunki obserwacyjne będą w południowo-wschodniej Polsce.

Od momentu napoczęcia nadgryzania krawędzi tarczy Księżyca do powrotu jej całkowitego blasku upłynie prawie cztery godziny. Co ciekawe, na ten sam dzień przypadnie Wielka Opozycja Marsa – czyli moment, w którym Mars znajdzie się bardzo blisko Ziemi.

Ziemia oświetlana jest przez Słońce i rzuca cień, jak każde ciało oświetlane przez promienie słoneczne. Od czasu do czasu Srebrny Glob wchodzi w cień naszej planety. To ma miejsce, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem.

Gdy Srebrny Glob wejdzie w tzw. stożek cienia całkowitego, czyli w miejsce, z którego Słońce jest całkowicie niewidoczne, mamy do czynienia z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Gdy choć mały fragment satelity znajdzie się poza stożkiem cienia całkowitego, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym.

Jeśli Księżyc wejdzie we wspomniany wcześniej stożek półcienia Ziemi, czyli w miejsce, z którego tylko część Słońca jest widoczna i nie jest on w stożku cienia całkowitego, mamy do czynienia z półcieniowym zaćmieniem Księżyca. Dobrze obrazuje to grafika poniżej.

A – Słońce, B – Ziemia, C – Księżyc, D – stożek półcienia, E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia

Najdogodniejszym miejsce na obserwacje zaćmienia będzie obszar oddalony od miasta, gdzie zanieczyszczenie świetlne nie będzie utrudniało podziwiania spektaklu. Stanowisko obserwacyjne warto ustawić na południowy wschód. Należy też zadbać, by nic nie przesłaniało horyzontu.

Nie wiemy jeszcze czy na obserwację pozwolą warunki atmosferyczne. Mimo to życzymy udanych obserwacji!