Dodano: 17 sierpnia 2018r.

Nadchodzące lata mogą być wyjątkowo gorące

Naukowcy opracowali matematyczny model przewidujący, w jaki sposób średnia globalna temperatura powietrza będzie się zmieniać w ciągu najbliższych kilku lat. Zgodnie z modelem, najbliższe kilka lat ma być wyjątkowo ciepłe.

Wysychająca rzeka

 

Tegoroczna fala upałów to tylko zapowiedź tego, co ma nadejść w najbliższej przyszłości. Ostatnie cztery lata były najcieplejszymi, jakie kiedykolwiek odnotowano, ale zgodnie z tym, co przewidują naukowcy, w latach 2018-2022 ma być jeszcze cieplej.

Specjaliści z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) oraz z University of Southampton opracowali nową metodę prognozowania temperatur. Wyniki ich analiz ukazały się w piśmie „Nature Communications”.

Ocieplenie spowodowane emisją gazów cieplarnianych, takich jak CO2, nie rośnie w równym tempie. Ziemia się ociepla, ale nie oznacza to, że co każdy nadchodzący rok jest cieplejszy od poprzedniego. Na początku XXI wieku naukowcy wskazywali na przerwę w globalnym ociepleniu. Złożyło się na to wiele czynników, które zahamowały nieco tempo ocieplania się klimatu. Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów temperatury był 2016.

 

Nowa długoterminowa, globalna prognoza pogody sugeruje, że następne kilka lat będzie cieplejsze niż się spodziewano. Jej autorzy - Florian Sévellec z CNRS oraz Sybren S Drijfhout z University of Southampton nie posłużyli się w swoich badaniach tradycyjnymi metodami symulacji klimatu. Zamiast tego opracowali model statystyczny do analizy modeli zmian klimatu i symulacji warunków klimatycznych z XX i XXI wieku, co pozwoliło im odszukać porównania do obecnych warunków.

Badacze wykorzystali występujące w historii analogiczne warunki klimatyczne, aby wydedukować przyszłe możliwości. Prognozowane przez nich wzrost średniej temperatury w ciągu najbliższych kilku lat wynika z niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia intensywnych, zimnych okresów. Ważne jest tutaj podkreślenie, że wynik jest prognozą opartą na prawdopodobieństwie.

Zgodnie z badaniami, istnieje 58 procent szans na to, że średnia temperatura w latach 2018-2022 będzie anomalnie wysoka. W przypadku temperatur mórz i oceanów wskaźnik ten podnosi się do 67 proc. To z kolei zwiększa szanse częstych burz tropikalnych w określonych regionach.

Badacze zwracają uwagę, że wiarygodność tych prognoz, nie jest gorsza od tych poczynionych tradycyjnymi symulacjami. Zaznaczają też, że ich system wykryłby przerwę w ociepleniu ziemi, która miała miejsce na początku wieku.

Profesor Gabi Hegel z University of Edinburgh, specjalistka od zmian klimatu, która nie była zaangażowana w badania powiedziała w rozmowie z BBC, że autorzy próbowali przewidzieć, czy globalna zmienność klimatu sprawi, że następne lata będą cieplejsze lub chłodniejsze niż średni trend ocieplenia.

- Zręcznie wykorzystali dane z całego świata dotyczące danych klimatycznych z poprzednich lat, aby obliczyć prawdopodobieństwo na najbliższe lata. Odkrycia sugerują, że jest bardziej prawdopodobne, że w najbliższym czasie będziemy mieli bardziej cieplejsze lata niż się tego spodziewaliśmy. Ale ich metoda jest czysto statystyczna – powiedziała Hegel.

 

Źródło: The Washington Post, BBC, fot. National Oceanic and Atmospheric Administration