Dodano: 16 lipiec 2021r.

Myślenie bez mózgu. Jak śluzowce podejmują decyzje?

Brak mózgu stanowiłby poważną przeszkodę dla większości organizmów, ale nie dla śluzowca Physarum polycephalum. Nowe badania wykazały, że stworzenie to wykorzystuje swoje ciało do wyczuwania sygnałów z otaczającego środowiska i informacje te wykorzystuje do „obliczeń” podobnych do tego, co można by nazywać myśleniem. Dane te służą mu do podejmowania decyzji, w którym kierunku się poruszać.

Myślenie bez mózgu. Jak śluzowce podejmują decyzje?

 

Naukowcy z Harvard University i Tufts University odkryli, że bezmózgi śluzowiec zwany Physarum polycephalum wykorzystuje swoje ciało do wyczuwania sygnałów z otoczenia do podejmowania decyzji o tym, dokąd chce się udać. W przeciwieństwie do poprzednich badań z udziałem śluzowca, wyniki te uzyskano bez stymulowania organizmu sygnałami chemicznymi wpływającymi na jego zachowanie. Badania ukazały się w „Advanced Materials”. (DOI: 10.1002/adma.202008161).

Śluzowce

- Ludzie coraz bardziej interesują się Physarum polycephalum, ponieważ organizm ten nie ma mózgu, ale nadal może wykonywać wiele zachowań, które kojarzymy z myśleniem, takich jak znalezienie odpowiedniej drogi w labiryncie, uczenie się nowych rzeczy i przewidywanie wydarzeń – powiedziała pierwsza autor publikacji Nirosha Murugan. - Odkrycie, w jaki sposób protointeligentne życie radzi sobie z tego typu obliczeniami, daje nam lepszy wgląd w podstawy zdolności poznawczych i zachowań zwierząt, w tym nasze własne - dodała.

Śluzowe (Myxomycetes) to jednokomórkowe organizmy należące do królestwa protistów, choć pierwotnie zostały uznane za grzyby, jednak od grzybów różnią się przede wszystkim tym, że potrafią się poruszać w poszukiwaniu pożywienia. Odżywiają się bakteriami glonami i malutkimi grzybami. Gdy się ze sobą połączą, tworzą jeden duży organizm mogący osiągać rozmiary kilku metrów kwadratowych, choć zazwyczaj osiągają znacznie mniejsze gabaryty. Zasiedlają wilgotne i zacienione miejsca, które opuszczają dopiero wtedy, gdy zabraknie pokarmu.

Organizmy te posiadają cechy, które budzą zainteresowanie nie tylko biologów. Wykazują zachowania, które badacze interpretują jako pewne formy pamięci, inteligencji i zdolności uczenia się. Śluzowce, a konkretnie P. polycephalum, zyskały światową sławę po eksperymencie, w którym potrafiły znaleźć najkrótszą drogę do wyjścia z labiryntu. W innym doświadczeniu, w którym rozsypano płatki owsiane reprezentujące Tokio oraz okoliczne miejscowości, P. polycephalum podążając najkrótszą drogą do pokarmu stworzyło sieć bardzo podobną do istniejącej tam sieci połączeń kolejowych. W dalszych badaniach wykazano, że organizmy te potrafią zapamiętać miejsca, gdzie wcześniej znalazły pokarm.

Te zachowania są bardzo interesujące, zwłaszcza gdy przypomnimy sobie, że śluzowce nie mają żadnego układu nerwowego, który mógłby wyjaśnić ich inteligentne zachowania.

Proces podejmowania decyzji

Większość poprzednich badań zawierała jakiś bodziec mający wpłynąć na zachowanie śluzowca, jak substancja chemiczna, której protista nie lubi, światło albo nagroda w postaci pożywienia. Muruga i jej zespół chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób P. polycephalum podejmuje decyzje w przypadku braku tych wskazówek, opierając się wyłącznie na swoim środowisku.

Aby się tego dowiedzieć naukowcy umieścili okazy P. polycephalum na środku szalek Petriego pokrytych elastycznym żelem agarowym. Po jednej stronie naczynia postawili pojedynczy, mały, szklany krążek, a z drugiej umieścili trzy podobne obok siebie, po czym pozostawili organizmy samym sobie, przy okazji bacznie je obserwując. Wszystko odbywało się w ciemnym pomieszczeniu, czyli w preferowanych przez śluzowce warunkach.

Przez pierwsze 12-14 godzin P. polycephalum rosło równomiernie we wszystkich kierunkach. Następnie 70 procent próbek zaczęło rozciągać się w kierunku trzech szklanych krążków. Co ciekawe, P. polycephalum zdecydowało się rosnąć w kierunku większej masy bez uprzedniego fizycznego zbadania obszaru, aby potwierdzić, że rzeczywiście zawiera większy obiekt. Postawiono zatem pytanie, jak udało się organizmowi przeprowadzić eksplorację otoczenia przed skierowaniem się tam?

Dalsze badania ujawniły jeszcze więcej dziwactw. Naukowcy eksperymentowali z kilkoma zmiennymi, aby zobaczyć, jak wpływają na decyzje dotyczące kierunku wzrostu śluzowca i zauważyli coś niezwykłego: kiedy trzy dyski były ułożone jeden na drugim, a nie obok siebie, śluzowiec stracił zainteresowanie i zaczął rosnąć w obu kierunkach w mniej więcej takim samym tempie. To zdawało się sugerować, że nie tylko masa spowodowała zainteresowanie organizmu. Najwyraźniej P. polycephalum stosowało się do innych kryteriów.

Wzorce naprężeń

Aby znaleźć brakujący element układanki, naukowcy wykorzystali modelowanie komputerowe do stworzenia symulacji swojego eksperymentu. Chcieli sprawdzić, w jaki sposób zmiana masy dysków wpłynie na naprężenia i odkształcenia wywierane na sprężysty żel. Trzy krążki obok siebie deformowały żel inaczej, niż gdy były umieszczenia na sobie. Symulacja wykazała, że ​​wzorce naprężeń zmieniały się w zależności od rozmieszczenia dysków.

- Wyobraź sobie, że jedziesz nocą autostradą i szukasz miasta, w którym można się zatrzymać. Na horyzoncie widzisz dwa różne układy światła: pojedynczy jasny punkt i grupę mniej jasnych punktów. Podczas gdy pojedynczy punkt świeci jaśniej, skupisko punktów oświetla większy obszar, który z większym prawdopodobieństwem wskazuje na miasto, więc kierujesz się tam – powiedział współautor publikacji dr Richard Novak. - Wzorce światła w tym przykładzie są analogiczne do wzorów naprężeń mechanicznych wytwarzanych przez różne układy masy w naszym modelu. Nasze eksperymenty potwierdziły, że P. polycephalum może je fizycznie wyczuć i podejmować decyzje w oparciu o wzorce naprężeń, a nie tylko w oparciu o intensywność sygnału – dodał.

Odpowiedź rodzi kolejne pytania

Badania zespołu wykazały, że to bezmózgie stworzenia nie tylko rosły w kierunku najcięższej rzeczy, jaką potrafiły wyczuć, ale podejmowały decyzję o tym, w którym kierunku się udać, na podstawie wzorców naprężeń, które wykryły w swoim środowisku. Ale jak wykrywały te wzorce naprężeń?

Naukowcy podejrzewali, że ma to związek ze sposobem poruszania się P. polycephalum. Organizmy te przemieszczają się za pomocą tzw. ruchu pełzakowatego, który z grubsza polega na przesuwaniu wodnistej cytoplazmy wewnątrz organizmu tam i z powrotem w ruchu podobnym do fali, przepychając płyn z jednego obszaru do drugiego. To rytmiczne kurczenie i wyczuwanie wynikających z tego zmian w deformacji żelu pozwala organizmowi uzyskać informacje o swoim otoczeniu.

Inne zwierzęta mają specjalne białka kanałowe w swoich błonach komórkowych zwane białkami TRP, które wykrywają rozciąganie. Kiedy zespół stworzył środek blokujący TRP i zastosował go na śluzowcu, ten utracił zdolność rozróżniania jednego krążka od trzech krążków umieszczonych obok siebie. W kolejnych eksperymentach na szalkach Petriego 71 proc. próbek przesuwało się w kierunku obu stron szalki. Tylko 11 proc. próbek wybierało region o dużej masie, czyli z trzema krążkami.

„Ewolucja wykorzystuje fizykę”

- Nasze odkrycie wykorzystywania biomechaniki przez śluzowce do sondowania i reagowania na otaczające środowisko podkreśla, jak wcześnie ta zdolność wyewoluowała w żywych organizmach oraz jak blisko powiązane są inteligencja, zachowanie i morfogeneza. W tym organizmie zmiana kształtu zmienia jego zachowaniem. Inne badania wykazały, że podobne strategie są stosowane przez komórki u bardziej złożonych zwierząt, w tym neurony, komórki macierzyste i komórki nowotworowe. Ta praca oferuje nowy model, w którym można badać sposoby, jak ewolucja wykorzystuje fizykę do wdrażania prymitywnych form poznawczych, które napędzają formę i funkcję – powiedział dr Mike Levin.

Zespół badawczy kontynuuje badania nad P. polycephalum. Uczeni chcą sprawdzić, w którym momencie organizm podejmuje decyzję o zmianie wzorca wzrostu. Chcą także zbadać, w jaki sposób inne czynniki fizyczne, takie jak przyspieszenie i transport składników odżywczych, mogą wpływać na wzrost i zachowanie śluzowców.

- Badanie to po raz kolejny potwierdza, że ​​siły mechaniczne odgrywają równie ważną rolę w kontrolowaniu zachowania i rozwoju komórek, jak substancje chemiczne i geny, a proces mechanosensacji odkryty w tym prostym bezmózgim organizmie jest zdumiewająco podobny do tego, co obserwuje się u wszystkich gatunków, w tym ludzi — powiedział Donald Ingber, współautor publikacji. - Tak więc głębsze zrozumienie, w jaki sposób organizmy wykorzystują informacje biomechaniczne do podejmowania decyzji, pomoże nam lepiej zrozumieć nasze własne ciała i mózgi, a być może nawet zapewni wgląd w nowe bioinspirowane formy obliczeń – dodał.

 

Źródło: Harvard University, fot. Nirosha Murugan, Levin lab, Tufts University and Wyss Institute at Harvard University