Dodano: 18 czerwca 2016r.

Maj najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

Nasz klimat zmienia się szybciej niż tego się spodziewaliśmy. NASA poinformowało, że ubiegły miesiąc był najgorętszym, od kiedy zaczęto prowadzić pomiary. Wygląda na to, że globalne ocieplenie nabiera rozpędu.

Zachód Słońca

 

Statystyki pokazują, że w maju w Finlandii temperatury były wyższe o 3-5 st. Celsjusza niż zazwyczaj o tej porze roku. Podobnie było na Alasce. Generalnie na całym świecie ponad 20 stacji pomiarowych zanotowało rekordowe temperatury w maju.

Ale to nie wszystko. W Australii zanotowano rekordowo ciepłą jesień z temperaturami wyższymi blisko o 2 st. Celsjusza powyżej średniej. Podobnie rzecz ma się na Arktyce, gdzie zanotowano wyjątkowo niski poziom pokrywy lodowej.

- Tegoroczne zawirowania klimatu dają nam wiele powodów do alarmu – powiedział David Carlton ze Światowego Programu Badań nad Klimatem. - Szybkie zmiany w Arktyce są przedmiotem szczególnego zainteresowania. Co się dzieje w Arktyce wpływa na resztę świata. Pytanie brzmi, czy tempo zmian będzie takie same? Czy może przyspieszyć? Jesteśmy w nieznane terytorium – dodał.


Mapa globalnych temperatur w maju 2016 r.


Naukowcy stale poprawiają jakość badań oraz instrumentów, którymi mierzą globalną aurę. Dlatego coraz lepiej rozumiemy szkody, które wyrządził człowiek środowisku.

Meteorolodzy twierdzą, że zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze spowodowane przez emisje człowieka zostało pogłębione w tym roku przez zjawisko El Nino.

- Emisja CO2 do atmosfery jest teraz o 25 proc. większa niż podczas ostatniego wielkiego EL Nino w 1997 roku. To wszystko prowadzi do rekordowego wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze w tym roku – powiedział Richard Betts z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii. O tym, że 2016 rok będzie rekordowy pod tym względem pisaliśmy tutaj. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przekroczy próg 400 ppm i będzie się otrzymywało przez cały rok.

Rekordy wysokości globalnych temperatur bite są z miesiąca na miesiąc. Wszystko wskazuje na to, że 2016 rok będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów temperatur.


Źródła: nasa.gov, public.wmo.int