Dodano: 06 lipca 2020r.

Lot nad kraterem Korolowa na Marsie

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała film, dzięki któremu możemy poczuć się, jakbyśmy lecieli nad rozległym, wypełnionym lodem kraterem Korolowa na Marsie. Nagranie powstało w oparciu o fotografie wykonane przez sondę Mars Express.

Krater Korolow na Marsie

 

Filmy tworzone ze zdjęć wykonanych przez sondy kosmiczne mogą dać nam wyobrażenie, jak by to było latać samolotem na innej planecie. Najnowsze tego typu dzieło udostępnione szerokiej publiczności przez Europejską Agencję Kosmiczną przedstawia lot nad marsjańskim kraterem Korolowa.

Krater Korolowa

Krater Korolowa powstał w wyniku potężnej kolizji w odległej przeszłości Marsa. Ma 82 kilometry średnicy. Znajduje się na północnych nizinach Czerwonej Planety, na południe od dużej powierzchni wypełnionej wydmami, która otacza część północnej czapy polarnej planety znanej jako Olympia Undae. Nosi imię radzieckiego inżyniera rakietowego Siergieja Korolowa (1907–1966) – ojca sowieckiej technologii kosmicznej.

Jest to szczególnie dobrze zachowany przykład marsjańskiego krateru. Wypełniony jest nie śniegiem, ale lodem, którego ilość oszacowano na 2200 kilometrów sześciennych. Podobnie jak Ziemia, Mars ma pory roku i podobnie jak na naszej planecie, cieplejsze pory roku powodują cofanie się lodu. Ale nie w kraterze Korolowa. W centrum krateru przez cały rok utrzymuje się gruba na 1,8 kilometra warstwa lodu wodnego.

Jak wskazują specjaliści z ESA, zachodzi tam zjawisko tzw. zimnej pułapki. Powietrze, które dostanie się nad krater, gwałtownie się ochładza i opada, tworząc coś w rodzaju warstwy ochraniającej lód. Ta osłona z zimnego powietrza sprawia, że lód nie ogrzewa się i nie sublimuje.

Lot nad marsjańskim kraterem

Zdjęcia, które zostały wykorzystane w filmie, zostały wykonane przez zamontowaną na sondzie Mars Express kamerę wysokiej rozdzielczości HRSC (High Resolution Stereo Camera). Sama sonda bada Czerwoną Planetę od 2003 roku.

Zdjęcia wykonane przez HRSC zostały splecione i połączone z informacjami topograficznymi w celu wygenerowania trójwymiarowego modelu krateru. Iluzję przelotu nad kraterem osiągnięto analizując model i tworząc na jego podstawie widok z różnych perspektyw.

 

Źródło i fot.: ESA