Dodano: 17 kwietnia 2019r.

Kwantowy komputer sprawdzi wszystkie możliwe warianty przyszłości

Naukowcy z Australii i Singapuru skonstruowali prototyp komputera kwantowego, który potrafi wygenerować wszystkie możliwe warianty przyszłości w jednoczesnej superpozycji kwantowej.

Komputer kwantowy

 

„W filmie Avengers: Infinity War pojawia się dr Strange, który analizuje 14 milionów alternatywnych ścieżek przyszłości, by znaleźć tę jedną, w której bohaterowie odnieśliby zwycięstwo. Być może łatwiej poradziłby sobie korzystając z pomocy komputera kwantowego” – piszą naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU) i Griffith University w Australii. Skonstruowali oni prototypowe urządzenie kwantowe, które może generować wszystkie możliwe przyszłości w jednej superpozycji kwantowej.

- Kiedy myślimy o przyszłości, stajemy w obliczu szerokiego wachlarza możliwości - wyjaśnia Mile Gu z NTU, który kierował rozwojem algorytmu kwantowego stanowiącego podstawę prototypowego urządzenia. - Te możliwości rosną wykładniczo, gdy zagłębiamy się coraz bardziej w przyszłość. Na przykład, jeśli mamy tylko dwie możliwości do wyboru w każdej minucie, to w ciągu mniej niż pół godziny jest już 14 milionów możliwych przyszłości. W ciągu niecałego dnia liczba ta przekracza liczbę atomów we wszechświecie - dodaje.

 

Ale komputer kwantowy może badać wszystkie możliwe przyszłości, umieszczając je w superpozycji kwantowej - podobnie jak słynny kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy.

Uczeni zaprojektowali urządzenie, w którym potencjalne przyszłe wyniki procesu decyzyjnego są reprezentowane przez lokalizacje fotonów - kwantów światła. Następnie wykazali, że stan urządzenia kwantowego był superpozycją wielu potencjalnych przyszłości.

Wyniki badań grupy badaczy zostały opublikowane na łamach „Nature Communications”.

- Funkcjonowanie tego urządzenia jest inspirowane przez laureata Nagrody Nobla Richarda Feynmana - mówi dr Jayne Thompson z NTU. - Gdy Feynman zaczął studiować fizykę kwantową, zdał sobie sprawę, że kiedy cząstka przemieszcza się z punktu A do punktu B, niekoniecznie musi podążać pojedynczą ścieżką. Zamiast tego, może przemieszczać się po wszystkich możliwych ścieżkach łączących punkty. Nasza praca rozszerza to zjawisko i wykorzystuje je do modelowania przyszłości – wyjaśnia.

Skonstruowane urządzenie jest obecnie zdolne do wygenerowania 16 potencjalnych scenariuszy przyszłości jednocześnie. Jednak uczeni twierdzą, że podstawowy algorytm kwantowy może w zasadzie skalować się bez ograniczeń. Dodatkowo ich maszyna potrzebuje do swoich obliczeń znacznie mniej pamięci operacyjnej niż symulacje na tradycyjnych komputerach.

 

Źródło: Griffith University, fot. Sergei Slussarenko, Griffith University