Dodano: 18 lipca 2019r.

Krewny botoksu sposobem na komary

Szwedzcy badacze odkryli nieznaną wcześniej neurotoksynę, która atakuje komary przenoszące malarię. Toksyna PMP1 należy do tej samej rodziny co botoks, czyli jad kiełbasiany.

Komary

 

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu w Lund we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli nową toksynę, która selektywnie atakuje komary. Odkrycia te mogą prowadzić do innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska metod redukcji komarów przenoszących malarię.

Na świecie żyje około 3500 gatunków komarów, z których tylko 40 może być nosicielami malarii. Tylko w 2016 roku odnotowano około 216 milionów nowych przypadków tej choroby, głównie w Afryce i około 445 tys. zgonów, głównie dzieci poniżej piątego roku życia.

 

Botoks, czyli jad kiełbasiany lub toksyna botulinowa jest podobna do toksyny powodująca tężec. Obie należą do tej samej rodziny białek i należą do najbardziej toksycznych substancji znanych badaczom. Dotychczas uważano, że ta rodzina toksyn atakuje jedynie kręgowce, czyli ludzi, myszy czy ptaki. Ale teraz naukowcy odkryli toksynę z tej samej rodziny, która atakuje także komary odpowiedzialne za przenoszenie malarii.

Wyniki badań przedstawiono w artykule opublikowanym na łamach „Nature Communications”.

- Odkryliśmy neurotoksynę PMP1, która selektywnie atakuje komary przenoszące malarię. To pokazuje, że ta rodzina toksyn ma znacznie szersze spektrum niż wcześniej sądzono – powiedział Pal Stenmark z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu w Lund. Stenmark prowadzi wspólną grupę badawczą z dwóch szwedzkich uniwersytetów, która odkryła nową neurotoksynę w ścisłej współpracy z grupą badawczą Sarjeet Gill z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

- PMP1 umożliwia zmniejszenie częstości występowania malarii w nowy i przyjazny dla środowiska sposób. Ponieważ te toksyny są białkami, w procesie ich rozkładu nie pozostają żadne sztuczne związki. PMP1 można również opracować w postaci biologicznych środków owadobójczych przeznaczonych do zwalczania innych chorób przenoszonych przez szkodniki – wyjaśnił Stenmark. Dodał, że PMP1 wytwarzana jest przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum.

Obecnie środki owadobójcze i moskitiery nasączane insektycydami są głównym środkiem zwalczania rozprzestrzeniania się malarii, ale nowe metody zwalczania komarów przenoszących chorobę muszą być stale rozwijane, ponieważ komary stają się odporne na większość środków owadobójczych w miarę upływu czasu.

- PMP1 znaleźliśmy w bakteriach z dwóch zagrożonych siedlisk: bagien namorzynowych w Malezji i na dnie lasu w Brazylii. Pokazuje to, jak ważne jest, aby chronić te skarby różnorodności biologicznej - pokreślił Stenmark.

 

Źródło: Stockholm University, fot. Anna-Karin Landin/Stockholm University