Dodano: 26 stycznia 2017r.

Koty dorównują inteligencją psom

Psy wcale nie są mądrzejsze od kotów. Japońscy naukowcy dowiedli, że koty posiadają ten sam rodzaj pamięci epizodycznej, co psy. To pokazuje, że pospolite dachowce posługują się zaawansowanymi procesami poznawczymi.

Kot


Koty w testach pamięciowych są tak samo dobre jak psy. Tak wynika z pracy japońskich badaczy, którzy przeprowadzili doświadczenia ja 49 domowych futrzakach. Pospolite dachowce, podobnie jak ich psi koledzy, także potrafią przywołać pojedyncze wspomnienia przyjemnych doświadczeń, jak choćby jedzenie ulubionej przekąski.

Według pracy Saho Takagiego z Uniwersytetu w Kioto, koty posiadają tzw. pamięć epizodyczną. – Koty tak jak psy potrafią przywołać z pamięci pojedyncze doświadczenie. Może to oznaczać, że mają pamięć epizodyczną podobną do ludzi – powiedział japoński naukowiec.

Pamięć epizodyczna jest rodzajem pamięci długotrwałej i związana jest ze zdarzeniami, które się danej jednostce przydarzyły. Zwana jest też pamięcią zdarzeń. Zdarzenia te w pamięci są osadzone wraz z kontekstem – miejscem, czasem czy innymi osobami. W pamięci epizodycznej przechowywane są także wzajemne relacje między zdarzeniami.

Ten rodzaj pamięci zachowuje oprócz zdarzeń i kontekstu również własne odczucia, własną perspektywę wcześniejszych zdarzeń. Oznacza to, że pamięć ta jest unikalna dla każdej jednostki. Uważa się, że każde zwierzę, które posiada pamięć epizodyczną, ma również zaawansowaną formę poznawczą.

Do tej pory nie stwierdzono u dachowców tego rodzaju pamięci, ale może na to wpływać ich brak współpracy (a raczej współpraca, ale na ich zasadach) oraz słabe skupianie uwagi. Aż do teraz.

Wspomniane wcześniej doświadczenie polegało na sprawdzaniu zdolności kotów do zapamiętania, z której miski już jadły. W tym celu podano kotom jedzenie i w połowie posiłku wyniesiono je z pomieszczenia, w którym spożywały. Pozwolono im wrócić ponownie po 15 minutach.

Naukowcy bacznie obserwowali zachowanie kotów i ustalili, że futrzaki doskonale wiedziały, z której miski już jadły. Oznacza to, że koty potrafiły sobie przypomnieć, „co” i „gdzie”, co z kolei sugeruje, że posiadają pamięć epizodyczną.

- Koty mogą być tak inteligentne jak psy, co stoi w przeciwieństwie do obiegowej opinii, że psy są o wiele mądrzejsze – podkreślił Takagi.

Wyniki badań zostały opublikowane w „Behavioural Processes”.

 
Źródło: Behavioural Processes, BBC, Fot. kasiadziem/Pixabay