Dodano: 13 lipca 2021r.

Kim jest osoba uzależniona?

Problem uzależnień to niestety problem wyjątkowo powszechny. Trzeba mieć świadomość tego, że może on dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek czy rodzaj pracy, którą wykonujemy. Ciężko jednoznacznie określić, kto jest najbardziej narażony na powstanie uzależnienia. Bez wątpienia jednak pewne czynniki mogą predysponować do jego rozwoju.

Kim jest osoba uzależniona?

 

W jakim wieku najłatwiej popaść w uzależnienie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim wieku najczęściej wpada się w uzależnienie. Na tak postawione pytanie nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Uzależnienie może nas bowiem dotknąć w każdym wieku. Wyjątkowo podatne na uzależnienie są osoby młode, które dopiero wkraczają w dorosłość.

Ponadto, w uzależnienia nierzadko wpadają osoby w średnim wieku, przechodzące przez tak zwany kryzys wieku średniego. Nie sposób nie zauważyć, że w uzależnienie bardzo często popadają także osoby, które są w podeszłym wieku. Bardzo sprzyja temu samotność, która jest znamienna dla ludzi starszych.

Nierzadko ich partnerzy już nie żyją, a oni sami żyją samotnie, bez kontaktu z dziećmi czy wnukami. Niektóre osoby starsze w ogóle nie mają bliskich krewnych, którzy by się nimi zajmowali. Jak wynika z rozważań, uzależnienie może pojawić się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u przedstawicielek płci pięknej. Warto więc zachować czujność na każdym etapie życia.

Jakie są przyczyny uzależnień?

Powyżej wskazano, że w uzależnienie można popaść w każdym wieku. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, jakie są właściwie przyczyny pojawiania się uzależnień. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, przyczyn uzależnienia należy upatrywać w problemach osobistych, zwłaszcza tych bardzo poważnych. Jeśli cierpimy po utracie bliskiej osoby lub też po rozstaniu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że wpadniemy w jakiś nałóg.

Oczywiście nie jest to regułą. Trzeba jedna przyznać, że wiele osób zwyczajnie nie wykształciło zdrowych sposobów radzenia sobie z problemami. Przyczynę uzależnienia może stanowić także chęć przypodobania się towarzystwu, z którym obcujemy na co dzień. Dotyczy to przeważnie osób młodych, często nastolatków.

Co warto wiedzieć na temat terapii uzależnień?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie prowadzona jest terapia uzależnień. Okazuje się jednak, że na tak postawione pytanie nie można udzielić jakiejś jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jaki jest rodzaj uzależnienia, z którym walczymy. Ogromne znaczenie ma też motywacja konkretnej osoby. Nie wszyscy mamy bowiem taką samą siłę i wolę walki. Wreszcie, istotne jest to, czy w ogóle jesteśmy gotowi na uczestnictwo w terapii.

Leczenie uzależnień może przybrać co do zasady dwie formy: formę leczenia w warunkach ambulatoryjnych, jak i leczenie w ośrodku zamkniętym. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze. Terapia w ośrodku zamkniętym wcale nie oznacza przegranej. Wręcz przeciwnie, jest dowodem na to, że potrafimy przyznać przed sobą, że problem, z którym się zmagamy, jest poważnie nasilony.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/

 

Źródło: Artykuł partnera