Dodano: 22 września 2022r.

Kiedy warto zrobić badanie echo serca?

Odpowiednia dbałość o nasze zdrowie pozwoli nam cieszyć się życiem przez długi czas. Wśród licznych badań diagnostycznych, które powinny znaleźć się na naszej profilaktycznej liście, nie może zabraknąć echa serca. Czym jest to badanie, na czym polega, kiedy je wykonać oraz jak się do niego przygotować? – na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Kiedy warto zrobić badanie echo serca?

 

Echo serca – na czym polega badanie?

Echo serca to inaczej USG serca, jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonujemy, by ocenić budowę naszego serca oraz jego pracę. Stanowi nieinwazyjną i bezbolesną metodę diagnostyki.

Badanie to wykonywane jest za pomocą fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz, które są emitowane przez specjalne urządzenie, którym lekarz porusza się po naszym ciele. Na głowicę echokardiografu nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przenikanie ultradźwięków do wnętrza klatki piersiowej, a ponadto zapewnia płynniejsze jej przesuwanie dzięki zmniejszeniu tarcia. Pozwala to uzyskać obraz serca w czasie rzeczywistym w różnych płaszczyznach. Dzięki temu możliwe jest postawienie diagnozy.

Samo badanie trwa od 15 do 30 minut. Pacjent układany jest na lewym boku z lewą ręką uniesioną i położoną za głową.

Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie? Przykładowo, koszt echo serca w Warszawie to około 220 złotych.

Kiedy warto wykonać badanie?

Lekarz zaleci nam wykonanie echo serca, gdy pojawi się ryzyko lub podejrzenie nieprawidłowości w pracy naszego serca – choroby wieńcowej, choroby aorty, nadciśnienia tętniczego czy wad zastawek. Wskazaniem jest również zawał serca, stan przedzawałowy, zapalenie wsierdzia oraz mięśnia sercowego. Badanie echo serca należy również regularnie wykonywać w przypadku choroby zakrzepowej oraz niedokrwiennej.

Przeciwskazań do badania lekarze co do zasady nie wskazują - jest bezinwazyjne, dlatego może być wykonywane u pacjentów w każdej grupie wiekowej. Jedynym przeciwskazaniem do wykonania badania jest uraz klatki piersiowej pacjenta bądź sytuacja, w której ma założony gips. Również osoby z wysokim nadciśnieniem, niestabilną chorobą wieńcową, astmą oskrzelową, niewydolnością serca, zatorami czy obarczone poważnymi wadami serca nie powinny być poddawane echokardiografii obciążeniowej.

Jak przygotować się do badania?

Wykonanie echo serca nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent udając się na badanie powinien zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną oraz poinformować lekarza, czy wcześniej miewał problemy z sercem. Jeżeli przyjmuje stałe leki, może bez zmian zażyć je również przed badaniem.

Warto również ubrać się wygodnie, umożliwiając lekarzowi swobodny dostęp do klatki piersiowej oraz spróbować się zrelaksować przed samym badaniem, unikając ekspozycji na stresujące sytuacje.

Badanie wykonuje kardiolog bądź lekarz ultrasonografista.

 

Źródło: artykuł zewnętrzny