Dodano: 05 września 2022r.

Kiedy kolejna próba startu misji Artemis I? Naprawa usterki rakiety SLS może potrwać tygodnie

Sobotnią próbę startu rakiety Space Launch System (SLS) z misją Artemis I storpedowały problemy z wyciekiem paliwa wodorowego. Jak twierdzą specjaliści z NASA, usterki nie da się szybko naprawić, co oznacza, że kolejna próba startu nie nastąpi w najbliższych dniach, ale jak dotąd NASA nie ustaliła nowego terminu startu misji Artemis I.

Kiedy kolejna próba startu misji Artemis I? Naprawa usterki rakiety SLS może potrwać tygodnie

 

Wyciek paliwa udaremnił drugą próbę wystrzelenia przez NASA nowej superciężkiej rakiety Space Launch System (SLS) z misją Artemis I w kierunku Księżyca. Podczas pierwszej próby start odwołano z powodu kilku problemów, wśród których był także wyciek paliwa, ale też problemy z jednym z czterech silników. Silnik ten wydawał się mieć zbyt wysoką temperaturę, jednak okazało się, że to czujnik był wadliwy.

Wyciek paliwa

Wyciek ciekłego wodoru został zauważony w sobotę rano, gdy NASA próbowała zatankować ogromną rakietę, aby wystrzelić misję Artemis 1 w bezzałogowy lot testowy dookoła Księżyca. Pomimo kilku prób załatania wycieku, inżynierowie nie byli w stanie go powstrzymać i ostatecznie odwołali start, aby móc lepiej ocenić sytuację. Najprawdopodobniej usterkę spowodował wadliwie działający zawór instalacji tankowania. Eksperci twierdzą, że naprawa usterki będzie wymagała kilku tygodni.

W ciągu najbliższych kilku dni zespoły inżynierów sprawdzą dostęp do obszaru wycieku i jednocześnie przeprowadzą ocenę harmonogramu w celu dostarczenia dodatkowych danych, które pozwolą podjąć decyzję, czy wykonać prace związane z wymianą zaworów na stanowisku startowym, czy należy rakietę przetransportować do budynku montażowego Vehicle Assembly Building (VAB).

Obecne okno startowe kończy się we wtorek 6 września. Następne otworzy się 19 września i potrwa do 28 września, a kolejne będzie mieć miejsce w dniach od 17 do 31 października.

Ale należy jeszcze wziąć pod uwagę przepisy o systemach autodestrukcji, które są montowane we wszystkich pojazdach startujących w kosmos z terenów USA. Gdyby rakieta z jakiegoś powodu zeszła z kursu, system taki uruchomi się, by ochraniać ludzi na Ziemi. Taki certyfikat jest ważny przez 25 dni. Ponowna certyfikacja jest możliwa wyłącznie w Vehicle Assembly Building, a to oznacza skomplikowany i powolny transport rakiety do budynku montażowego. Odległość między stanowiskiem startowym a budynkiem VAB wynosi około pięciu kilometrów, ale transport trwa od 8 do nawet 11 godzin.

Powrót na Księżyc

Program Artemis nawiązuje do programu Apollo, w którym amerykańscy astronauci lądowali na Księżycu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, bowiem Artemis w mitologii greckiej jest bliźniaczą siostrą Apolla. Dlatego też w planowanej misji księżycowej weźmie udział kobieta.

Misja Artemis I zakłada lot statku Oriona wokół Srebrnego Globu. Misja będzie trwać kilka tygodni, a kapsuła zbliży się na odległość około 100 km do powierzchni naszego naturalnego satelity. Jeśli wszystko się uda, to kolejny start w programie Artemis, planowany na rok 2024, będzie już lotem załogowym, ale jeszcze bez lądowania na Księżycu.

Lot astronautów wraz z lądowaniem na Srebrnym Globie jest zaplanowany na 2025 rok. Weźmie w nim udział kobieta. Jak w przypadku każdego tego typu przedsięwzięcia, ze względu na poziom skomplikowania, konieczność zachowania najwyższych standardów oraz minimalizacji ryzyka, daty rozpoczęcia następnych etapów mogą ulegać przesunięciom.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/Joel Kowsky