Dodano: 19 lipca 2018r.

Kawałek bursztynu z pierwszą znaną skamieliną młodziutkiego węża

W ręce paleontologów trafiła niezwykła bryłka bursztynu z doskonale zachowanym młodym wężem. Skamieliny węży to rzadkość. Badacze ustalili wiek bursztynu na około 99 milionów lat.

Wąż zatopiony w bursztynie

 

Malutki wąż, który dopiero wydostał się z jaja, nie miał szans dorosnąć. Natknął się bowiem na lepką żywicę, która ostatecznie stała się jego grobowcem. Po milionach lat ten właśnie kawałek bursztynu został wydobyty z ziemi w dzisiejszej Mjanmie (dawniej Birma) i trafił w ręce naukowców.

Badacze oszacowali, że przedwczesna śmierć spotkała młodego węża około 99 milionów lat temu, w okresie kredy. To jedna z najstarszych skamielin węża, jakie kiedykolwiek znaleziono. Badacze do tej pory nie znali tego gatunku. Został on nazwany Xiaophis myanmarensis.

 

 

Szkielet, który nie ma czaszki, ma około 5 centymetrów długości. Łącznie z głową wąż miał prawdopodobnie nie więcej niż 8 centymetrów długości. Badacze na skanach rentgenowskich naliczyli 97 kręgów. Jego nie do końca wykształcone kości wyglądają podobnie do tego, co obecnie można zauważyć u młodych węży.

Badania na ten temat ukazały się w piśmie „Science Advances”.

Bryłka bursztynu, o którym mowa, zawiera tak naprawdę dwa młode węże oraz kawałek skóry należący prawdopodobnie do większego osobnika. Stanowią one intrygujące wskazówki dotyczące przodków współczesnych węży, które żyły miliony lat temu.

Bursztyny znalezione w Majnmie są skarbnicą wiedz na temat najróżniejszych stworzeń, które żyły na Ziemi miliony lat przed nami. Zapewniają wyjątkowy wgląd w historię starożytnych ekosystemów, z kopalnymi dowodami mchów, roślin, pająków, dziwnych robaków i innych stworzeń.

Opisany w badaniu kawałek bursztynu był pierwotnie własnością prywatną. Został przekazany do muzeum Instytutu Paleontologii Dexu niedaleko Pekinu. To pozwoliła naukowcom przeanalizować okaz.

Fragment skóry zachowany w bursztynie, fot. Science Advances

Powiększone zdjęcie rentgenowskie młodziutkiego węża, fot. Science Advances

- Mimo że jest to młody osobnik, istnieją bardzo unikalne cechy górnej części jego kręgów. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy podobnych w innych skamielinach węży – powiedział Michael Caldwell z University of Alberta w Kanadzie, współautor badania. - Xiaophis myanmarensis pasuje do podstawy drzewa genealogicznego węży i do grupy węży, które wydają się naprawdę bardzo stare – dodał badacz.

Kawałek skóry zachowany w bursztynie jest niestety za mały, by naukowcy z całą pewnością mogli stwierdzić, że należy do tego samego gatunku węży, co młode osobniki. Zapisy kopalne węży są niezwykle rzadkie. Kruche szczątki węży nie mają szans zachować się w skałach osadowych. Byłby niemożliwe do zidentyfikowania – twierdzi Caldwell. To czyni ten kawałek bursztynu jeszcze bardziej cennym okazem.

- To nie tylko pierwszy dobrze zachowany okaz młodziutkiego węża, ale też pierwszy dowód wskazujący na to, że pradawne węże zamieszkiwały lasy – zaznaczył Caldwell. Badacze uważają, że nowo zidentyfikowany gatunek jest powiązany z niektórymi współczesnymi wężami z Azji Południowo-Wschodniej.

 

Źródło: Live Science, Chinese Academy of Sciences, fot. Ming Bai, Chinese Academy of Sciences