Dodano: 05 sierpnia 2022r.

Jak system ERP usprawnia pracę produkcji

Dzisiejsze przedsiębiorstwa, które chcą utrzymać stabilną pozycję na rynku i wyprzedzić konkurencję, muszą podążać za duchem czasu w każdym obszarze. Dotyczy to nie tylko zmiany w obrębie swojej oferty, ale również posługiwanie się nowoczesnymi narzędziami i programami komputerowymi. Jednym z takich rozwiązań informatycznych, jakie cieszą się rosnącym zainteresowaniem prężnie rozwijających się firm, jest system ERP.

Jak system ERP usprawnia pracę produkcji

 

O systemach ERP możemy usłyszeć coraz częściej. Stanowią one odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców szukających wsparcia w efektywnym zarządzaniu firmą. Czym jest taki system i w czym pomoże przedsiębiorstwu specjalizującemu się w produkcji?

O ERP słów kilka

System ERP jest zaawansowanym technologicznie narzędziem służącym do gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych na temat przedsiębiorstwa. Wszystkie informacje, jakimi operuje firma, trafiają do jednej wspólnej bazy danych, z czego korzystają pracownicy wszystkich działów firmy. To pozwala na pełną kontrolę nad poszczególnymi procesami i efektywne zarządzanie całą organizacją. System ERP składa się z modułów. Zależnie od tego, w jakiej branży funkcjonuje przedsiębiorstwo i jakie są w nim działy, moduły te będą inne. Jedną z zalet systemów ERP jest to, że można je konfigurować i dopasować do potrzeb firmy. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na wdrożenie tego oprogramowania, szybko zauważyli takie korzyści jak lepsza wydajność i efektywność, poprawa komunikacji, mniejsza liczba błędów, minimalizacja kosztów i wiele innych.

Jak system ERP może wspierać produkcję?

System ERP dla produkcji to ogromne wsparcie na każdym etapie. Bez względu na to, czy w grę wchodzi produkcja seryjna, czy na zamówienie. Oprogramowanie opiera się na automatyzacji jak największej liczby procesów przy jednoczesnej kontroli. To pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przy tym zminimalizowane zostaje ryzyko pomyłek, jakie wiążą się z czynnikiem ludzkim. Bardzo szybko można wykalkulować koszty, generować dokumentację związaną z surowcami czy danym zamówieniem.

Cały proces produkcyjny jest ściśle związany z tym, jak wygląda praca w magazynie. Pracownicy magazynu będą korzystać z innego modułu niż ci odpowiedzialni za proces produkcyjny. Jednak w systemach ERP moduły są ze sobą połączone bazą danych. W tym przypadku oznacza to, że można weryfikować stany magazynowe i zestawiać z zapotrzebowaniem na poszczególne produkty bądź surowce. Można też sprawdzać, kiedy będzie ich dostawa. Mało tego, praca z takim oprogramowaniem odbywa się w chmurze. Oznacza to, że do zarządzania procesem produkcji lub magazynem nie trzeba być w siedzibie firmy, bo można pracować zdalnie. Zawsze mamy dostęp do tych samych informacji.

Nowoczesne firmy są elastyczne i takie też powinny być ich narzędzia. Wymaganiu temu sprosta właśnie system ERP. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli nieco zmienić profil działalności, dodać usługi, które wymagałyby dodatkowych opcji, to funkcje modułu można rozszerzyć albo w ogóle dodać nowy moduł.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Unsplash