Dodano: 29 czerwca 2022r.

Jak sobie radzić z lękiem?

Strach sam w sobie nie jest jeszcze niczym złym. Problematycznie robi się w sytuacji, gdy lęk towarzyszy Ci ciągle i nie jesteś w stanie się z nim uporać. Ciągłe życie w strachu jest bardzo obciążające i nie pozwala czerpać satysfakcji. W takich okolicznościach, gdy ciągle odczuwasz strach i wewnętrzne napięcie, możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Czym są? Jakie są ich rodzaje? Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź to!

Jak sobie radzić z lękiem?

 

Czym są zaburzenia lękowe?

Strach jest naturalną emocją człowieka. Nie można całkowicie pozbyć się strachu, nie można też powiedzieć, że strach jest czymś złym czy niepotrzebnym. Strach to sygnał alarmowy. Mózg daje znać, że w otoczeniu dzieje się coś niewłaściwego, coś niebezpiecznego. To właśnie strach jest w stanie uratować życie – pozwolić wycofać się lub znaleźć w sobie więcej sił, by walczyć i uniknąć zagrożenia. Strach pozwala też wyostrzyć zmysły, być bardziej czujnym, co też pomaga w uniknięciu niebezpieczeństwa.

Dlatego w samym strachu nie ma nic złego. To naturalne i potrzebne uczucie, które odczuwa każdy człowiek w określonych sytuacjach. A co jeśli strach aktywuje się pomimo faktycznego braku zagrożenia? Wtedy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi.

Zaburzenia lękowe to rodzaj problemów psychicznych, która mogą powodować szereg objawów, w tym lęk, gonitwę myśli i trudności z koncentracją. Są one jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń psychicznych, dotykającym miliony ludzi na całym świecie, zaraz po depresji.

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń lękowych, a każdy z nich ma własny zestaw objawów. Jednak wszystkie zaburzenia lękowe mają jedną wspólną cechę: powodują znaczny niepokój i mogą przeszkadzać w codziennym życiu. Leczenie zaburzeń lękowych zwykle obejmuje połączenie leków i terapii. Dzięki leczeniu większość osób z zaburzeniami lękowymi może kontrolować swoje objawy i prowadzić zdrowe, produktywne życie.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe to rodzaj zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się uczuciem niepokoju i lęku. Zaburzenia lękowe są najczęstszym rodzajem zaburzeń zdrowia psychicznego i mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Istnieje wiele różnorodnych zaburzeń lękowych, dlatego nie można wszystkich problemów wrzucać do jednego worka. Jakie są najczęstsze zaburzenia lękowe?

  • Fobia społeczna - Fobia społeczna to rodzaj zaburzenia lękowego, które powoduje, że ludzie odczuwają ogromny lęk w sytuacjach społecznych. Lęk ten może być tak silny, że przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak robienie zakupów, chodzenie do pracy, a nawet rozmawianie przez telefon. Osoby cierpiące na fobię społeczną często obawiają się, że się zawstydzą lub zostaną ocenione przez innych. Strach ten może prowadzić do objawów fizycznych, takich jak pocenie się, przyspieszone bicie serca i rumienienie się. Przekonanie, że objawy te są widoczne dla innych, tylko potęguje lęk przed upokorzeniem. Dla wielu osób fobia społeczna może być wyniszczającym zaburzeniem, które ma ogromny wpływ na jakość ich życia.
  • Zespół lęku uogólnionego - Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD z angielskiego „generalized anxiety disorder”) to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się nadmiernym, irracjonalnym lękiem przed potencjalnymi katastrofami, które nie mają żadnego logicznego lub sytuacyjnego uzasadnienia. Osoby z GAD często nadmiernie martwią się o własne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo bliskich, pracę, finanse i wydarzenia na świecie. To ciągłe zamartwianie się i lęk mogą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności i utrudniać koncentrację lub relaks. Objawy GAD obejmują napięcie mięśni, drażliwość, bezsenność i zmęczenie. Nieleczona GAD może w znacznym stopniu pogorszyć jakość życia. Jednak dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu, większość osób z GAD może nauczyć się kontrolować objawy i cieszyć się zdrowym, produktywnym życiem.
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się powtarzalnością natręctw i kompulsji. Obsesje to niechciane, natrętne myśli, które powodują duży stres. Mogą koncentrować się na treściach wywołujących niepokój, takich jak uczucie ciągłego brudu na dłoniach lub potrzeba zachowania porządku i symetrii. Kompulsje to powtarzające się czynności, które osoba wykonuje w odpowiedzi na obsesje. Ich celem jest zmniejszenie napięcia spowodowanego natrętnymi myślami. Na przykład, jeśli obsesją jest uczucie ciągłego brudu na rękach, kompulsywnym zachowaniem byłoby ciągłe ich mycie. OCD może być wyniszczającym zaburzeniem, ale istnieją metody leczenia, które pomagają w radzeniu sobie z jego objawami.
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD) - to zaburzenie psychiczne, które może zostać wywołane przez przerażające wydarzenie – wojnę, zbrodnie wojenne, atak terrorystyczny, bycie ofiarą lub świadkiem brutalnej napaści i wiele innych. Objawy mogą obejmować retrospekcje, koszmary senne i silny lęk, a także niekontrolowane myśli o wydarzeniu. Osoby cierpiące na PTSD mogą czuć się uwięzione w traumie i doświadczać przytłaczających emocji przez miesiące, a nawet lata po zakończeniu traumatycznego wydarzenia. U niektórych osób, które doświadczyły traumatycznego wydarzenia, objawy PTSD pojawiają się wkrótce po jego wystąpieniu. U innych osób mogą minąć tygodnie, miesiące, a nawet lata, zanim zdadzą sobie sprawę, że zmagają się z PTSD. W niektórych przypadkach u osób z PTSD nigdy nie pojawiają się żadne objawy. Nie ma jednej przyczyny PTSD i nie istnieje uniwersalna metoda leczenia. Dostępne są jednak skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc osobom cierpiącym na PTSD odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Wszystkie zaburzenia lękowe mogą być bardzo groźne i znacząco pogarszać jakość życia. Nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci – osoba nimi dotknięta może bowiem, doprowadzona do ostateczności, targnąć się na własne życie. Dlatego należy bardzo uważać i nie lekceważyć problemu zaburzeń lękowych.

Objawy zaburzeń lękowych

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń lękowych, w tym uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie lękowe społeczne, specyficzne fobie i zaburzenie stresowe pourazowe. Chociaż każdy typ zaburzenia lękowego ma swoje unikalne objawy, istnieją pewne cechy wspólne dla wszystkich zaburzeń lękowych.

Do tych wspólnych cech należą:

  • Uporczywy i nadmierny lęk,
  • Trudności z uspokojeniem się,
  • Powracające myśli i wspomnienia, które nasilają lęk,
  • Problemy z sercem lub oddychaniem,
  • Drżenie rąk,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Duszności,
  • Ból brzucha,
  • Ból głowy,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Zawroty głowy.

Zaburzenia lękowe mogą mieć znaczny wpływ na życie człowieka, utrudniając mu pracę, naukę czy spędzanie wolnego czasu. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z zaburzeniami lękowymi, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy. Opcje leczenia zaburzeń lękowych obejmują poradnictwo i leki. Dzięki odpowiedniemu leczeniu większość osób z zaburzeniami lękowymi może nauczyć się kontrolować objawy i prowadzić zdrowe i produktywne życie. Więcej na temat zaburzeń lękowych znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/.

Jak radzić sobie z lękiem? Leczenie zaburzeń lękowych

Leczenie zaburzeń lękowych ma ogromne znaczenie dla ludzi nimi dotkniętych. Nie można bagatelizować tej sprawy i po prostu udawać, że problem nie istnieje. Problem jest i to bardzo duży. Najczęściej leczenie zaburzeń lękowych przebiega dwutorowo. Stosuje się bowiem farmakoterapię i psychoterapię.

W przypadku farmakoterapii warto nadmienić, że leczenie najczęściej jest leczeniem objawowym. Ma za zadanie pomóc radzić sobie z objawami i wyciszyć je do tego stopnia, by osoba dotknięta konkretnym zaburzeniem lękowym była w stanie funkcjonować i podjąć terapię.

To właśnie psychoterapia ma największe znaczenie w przypadku leczenia zaburzeń lękowych. Ona pozwala radzić sobie z lękiem na najgłębszym, psychicznym poziomie. Podczas psychoterapii pacjent uczy się też radzić sobie z lękiem, co zapobiega nawrotom zaburzeń w przyszłości.

Bardzo ważną rolę odgrywa też psychoedukacja najbliższych – wtedy, gdyby zdarzył się atak paniki lub nasiliły się inne objawy związane z danym zaburzeniem lękowym, będą wiedzieli w jaki sposób najlepiej postępować, by pomóc danej osobie uporać się z lękiem.

Jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe lub podejrzewasz, że dotyczą kogoś z Twoich najbliższych, poszukaj pomocy!

 

Źródło: artykuł partnera