Dodano: 10 maja 2022r.

Jak dbać o ekologię podczas pakowania rzeczy do wysyłki?

Otrzymujesz od kuriera paczkę, otwierasz ją, w środku znajdujesz olbrzymie ilości folii i papieru, a pod stosami tych wszystkich materiałów widzisz w końcu zamówiony produkt, oczywiście kilka razy mniejszy niż opakowanie, w którym został umieszczony… Taki scenariusz brzmi znajomo? Niestety marnowanie surowców podczas pakowania rzeczy do wysyłki to częsta praktyka. Każdy przedsiębiorca chce starannie zabezpieczyć swoje produkty przed zniszczeniem, podobnie jak kupujący, który zwraca towary do sklepu. Nie trzeba jednak marnować materiałów. Istnieją sposoby na skuteczne i ekologiczne pakowanie przesyłek. Przedstawiamy kilka z nich.

Jak dbać o ekologię podczas pakowania rzeczy do wysyłki?

 

Dopasuj karton do zawartości

Marnowanie surowców podczas pakowania spowodowane jest zazwyczaj tym, że wybieramy kartony w niewłaściwym rozmiarze. Jeśli opakowanie jest nawet kilka razy większe niż zawartość, musimy wypełnić pustą przestrzeń dużymi ilościami papieru, skropaku czy folii. Zacznij więc zwracać uwagę na wymiary opakowań. Kartony klapowe przydadzą się do wysyłki większych przedmiotów np.: ekspresów do kawy, mikrofalówek, kurtek czy pojazdów zdalnie sterowanych. Z kolei drobne sprzęty elektroniczne, książki czy pojedyncze sztuki ubrań wysyłaj w opakowaniach fasonowych. Dodatkową zaletą takich kartonów jest to, że nie musisz używać taśmy klejącej do ich złożenia i zamknięcia. To też wiąże się z oszczędnością surowców. Takie pudełka kupisz na tej stronie: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-fasonowe/74. Producenci opakowań prowadzą zazwyczaj sklepy internetowe, gdzie można wybierać spośród dziesiątek, jeśli nie setek pudełek w różnych rozmiarach. Dobranie odpowiedniego opakowania do wymiarów rzeczy, które wysyłasz naprawdę nie jest więc trudne. 

Zamiast folii wybieraj papier nacinany

Delikatne przedmioty zazwyczaj zabezpiecza się folią bąbelkową. To skuteczna ochrona, a w przypadku ciężkich sprzętów wręcz niezastąpiona, ale lżejsze przedmioty np. kubki, figurki, kosmetyki w szklanych słoiczkach czy ramki na zdjęcia można zabezpieczać papierem nacinanym. Po rozłożeniu taki papier zyskuje strukturę plastra miodu, co nadaje mu właściwości amortyzacyjne. Ponadto dokładnie dopasowuje się do kształtu różnych przedmiotów. Folia rozkłada się nawet kilkaset lat, a papier jest całkowicie biodegradowalny. 

Stosuj ekologiczne koperty bąbelkowe

Koperta bąbelkowa to klasyka w segmencie opakowań. Zapewnia najwyższy poziom ochrony drobnym przedmiotom np. biżuterii czy galanterii. Teraz takie koperty dostępne są w bardziej ekologicznej wersji – wykonanej z papieru z recyklingu. Szary papier jest grubszy niż tradycyjny biały, a co za tym idzie – bardziej odporny na uszkodzenia. Pasek klejowy gwarantuje szybkie i mocne zamknięcie. Zawartość na pewno nie trafi w niepowołane ręce. 

Zamiast zwykłej taśmy użyj papierowej

Do zaklejania pudełek należy użyć wytrzymałej taśmy pakowej. W sprzedaży dostępne są już ekologiczne wersje taśmy wykonane z papieru i kauczuku. Nadają się do klejenia papieru, folii, kartonów i wielu innych materiałów. Taśma pakowa papierowa jest w pełni zdatna do recyklingu.

Wybierz bioskropak

Zawartość przesyłki należy starannie unieruchomić w pudełku. Do tego celu służą wypełniacze. Pustą przestrzeń można wypełnić papierem, pianką lub folią, ale najlepiej zdecydować się na bioskropak. Produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu jest w pełni przyjazny dla środowiska. 

Zamiast torebek foliowych wybierz torebki papierowe

Czasami przed włożeniem rzeczy do pudełka warto dodatkowo je zabezpieczyć np. przed zabrudzeniem. Do tego celu może posłużyć torebka foliowa, ale o wiele lepiej wybierać torebki papierowe. Wykonane są z surowców podlegających recyklingowi, a ponadto można używać ich wielokrotnie. Torebkę papierową można przeistoczyć też w dodatkową reklamę. Wystarczy jedynie zamówić wersję z nadrukiem. Klienci zabiorą potem torbę z logo Twojej firmy na zakupy. 

Jak widać nie trzeba wcale zużywać olbrzymich ilości papieru, taśmy i wypełniaczy, żeby odpowiednio zabezpieczyć rzeczy do wysyłki. Wystarczy wybrać pudełko we właściwym rozmiarze i zamienić zwykłe akcesoria do pakowania na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki. W ten sposób sprawnie przygotujesz ekologiczną przesyłkę. 

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay