Dodano: 19 kwietnia 2018r.

Implant, który wytworzy na skórze sztuczny pieprzyk, gdy wykryje nowotwór

W Szwajcarskim Instytucie Technologicznym opracowano urządzenie, które działa jak system wczesnego wykrywania nowotworów. Gdy zmiana chorobowa zostania wykryta, na ciele chorego pojawi się sztuczny pieprzyk, który w rzeczywistości jest zaawansowanym implantem wszczepianym pod skórę. Mechanizm ten potencjalnie może uratować życie tysięcy osób.

Implant ostrzeże przed nowotworem poprzez sztuczny pieprzyk na skórze

 

Oprócz chorób sercowo-naczyniowych nowotwory są główną przyczyną zgonów w krajach uprzemysłowionych. Wiele przypadków dałoby się wyleczyć, gdyby choroba została zdiagnozowana wcześniej. Niestety większość pacjentów dowiaduje się o nowotworze, gdy ten jest już dobrze rozwinięty. To znacznie zmniejsza szansę na powodzenie terapii.

Naukowcy z całego świata od lat pracują nad sposobem wczesnej i skutecznej diagnozy wielu rodzajów nowotworów. Ten sam cel przyświecał profesorowi Martinowi Fusseneggerowi ze Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego, który wraz z zespołem badaczy opracował potencjalne rozwiązanie tego problemu. To podskórny implant działający, jak system wczesnego ostrzegania. Opis jego działania naukowcy opublikowali na łamach „Science Translational Medicine”.

Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe, by stosować skuteczne terapie. Na przykład, jeśli rak piersi zostanie wcześnie wykryty, szansa na wyleczenie wynosi 98 procent. Jednak jeśli guz zostanie zdiagnozowany zbyt późno, tylko jedna na cztery kobiety ma wysokie szanse na wyleczenie. - W dzisiejszych czasach ludzie zwykle przychodzą do lekarza wtedy, gdy guz zaczyna powodować problemy. Niestety, w tym momencie często jest za późno – przyznał Fussenegger. - Wczesne wykrycie znacznie zwiększa szansę na przeżycie – dodał.

 

Opracowany w Szwajcarii implant rozpoznaje na bardzo wczesnym etapie cztery najczęstsze typy raka: prostaty, płuc, jelita grubego i piersi. Zdolność do wczesnego wykrywania tego typu nowotworów nie tylko uratowałaby życie wielu osób, ale także zmniejszyła ilość kosztownych terapii, które obciążają systemy zdrowia. Gdy ten rodzaj nowotworu pojawia się w organizmie, we krwi chorego można wykryć znacznie zwiększony poziom wapnia. Może być to pierwszą oznaką obecności guza.

Implant wszczepiany pod skórę zawiera sieć genetycznie zmodyfikowanych ludzkich komórek skóry. Urządzenie stale monitoruje poziom wapnia w ciele. Gdy poziom wapnia znacznie się zwiększy, urządzenie wyzwala melaninę – pigment, który powoduje, że skóra w miejscu implantu staje się ciemna. Pojawia się coś na kształt nowego, sztucznego pieprzyka, który wskazuje na niezbędną i natychmiastową wizytę u lekarza.

- Pojawienie się takiego pieprzyka nie oznacza, że dana osoba wkrótce umrze. Jednak powinna ona natychmiast udać się do specjalisty w celu dalszej oceny stanu zdrowia – wyjaśnił Fussenegger.

Jak dotąd implanty z sprawdzano na myszach i świniach, którym wstrzyknięto komórki raka jelita lub piersi. Z powodzeniem przeszły testy.

Wadą urządzenie jest krótka żywotność. Poprawne działanie trwa około roku, następnie zachodzi konieczność jego wymiany. Implant może być dostępny na rynku w ciągu dekady.  

 

Źródło i fot.: ETH Zurych