Dodano: 14 grudnia 2018r.

Historyczny lot Virgin Galactic. SpaceShipTwo dotarł na wysokość ponad 80 km

Pojazd SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic odbył udany lot testowy na wysokość blisko 83 kilometrów. Statek firmy Richarda Bransona docelowo ma zabierać turystów i projekty naukowe w podróż do granic kosmosu.

SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic

 

Lot testowy odbył się w czwartek. Pojazd wystartował z Mojave w Kalifornii, około 150 kilometrów na północ od Los Angeles. SpaceShipTwo z dwoma pilotami na pokładzie został wyniesiony na wysokość ponad 13 kilometrów przez większy samolot zwany WhiteKnightTwo. Pod oddzieleniu się od statku-matki, SpaceShipTwo odpalił silniki rakietowe i rozpoczął fazę szybkiego wznoszenia.

Silnik rakietowe były uruchomione przez 60 sekund i rozpędziły statek do prędkości 2,9 Mach. To wystarczyło, by SpaceShipTwo dotarł na wysokość 82,7 kilometra. Po ponad godzinie od startu pojazd bezpiecznie wylądował.

 

Media w USA wskazują, że lot testowy był pierwszym załogowym lotem kosmicznym z USA od 2011 roku, kiedy zakończono program wahadłowców. Czy był to już lot kosmiczny, czy może suborbitalny, to kwestia sporna. Wysokość, na którą dotarł SpaceShipTwo, można uznać za przestrzeń kosmiczną zgonie z definicją Federalnej Administracji Lotnictwa – organu nadzoru lotniczego w USA. Choć według Międzynarodowej Federacji Lotniczej granica ta przebiega na wysokości 100 kilometrów. To tzw. Linia Kármána, za którą atmosfera ziemska staje się zbyt rozrzedzona do celów aeronautyki. Oczywiście to umowna granica.

Pomijając te spory, udany lot testowy otwiera nową erę w lotnictwie i zapowiada wyścig prywatnych przedsiębiorstw do granic kosmosu. 

Firma Richarda Bransona zamierza oferować komercyjne loty. Sam Branson, którego majątek oceniany jest na blisko pięć miliardów dolarów, obiecywał je blisko dekadę temu. Do września 2011 ponad 600 osób wpłaciło depozyty lub całą kwotę 250 tysięcy dolarów za 90 minutowy lot. Wśród nich znany aktor Leonardo DiCaprio czy gwiazdka popu Justin Bieber. Pierwszy komercyjny lot Virgin Galactic będzie miał miejsce prawdopodobnie w przyszłym roku.

Poniżej nagranie lotu testowego.

Wczorajszy udany lot testowy był już czwartym w tym roku. Rozwój projektu zahamowała katastrofa z 2014 roku, w której zginął jeden z pilotów, a drugi odniósł poważne rany. Ale projekt nie został porzucony. W planach są kolejne testy z dłuższym wykorzystaniem silnika rakietowego oraz prawdopodobnie wyższym pułapem.

Na pokładzie SpaceShipTwo, poza pilotami, znalazł się też manekin oraz cztery ładunki obsługiwane przez NASA. To eksperymenty naukowe prowadzące testy technologii w stanie nieważkości.