Dodano: 27 lutego 2019r.

Hematolog – kim jest, jakie dolegliwości leczy?

Hematolog to lekarz specjalizujący się w hematologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się badaniem właściwości i działania krwi. Do zadań tego specjalisty należy leczenie chorób krwi oraz układu krwiotwórczego. Hematologia jest ściśle powiązana z innymi działami medycyny – transfuzjologią, serologią oraz immunologią.

Lekarka

 

Jakie choroby leczy hematolog?

Choroby układu krwiotwórczego i krwi to problem, który dotyka coraz większej grupy ludzi. Z tego powodu hematologia jest dziś jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. Do lekarza tej specjalizacji kierowane są osoby, u których w badaniu morfologicznym krwi wykryto nieprawidłowości. Wśród chorób leczonych przez hematologa znajduje się niedokrwistość i nadkrwistość, a także nowotwory, takie jak białaczka, chłoniak, czy też szpiczak mnogi. Warto mieć na uwadze, że zarówno nadkrwistość, jak i niedokrwistość mogą być objawem innych schorzeń, na przykład chorób układu pokarmowego i moczowego (niedokrwistość), czy też nowotworów nerek i centralnego układu nerwowego (nadkrwistość).

Kiedy należy udać się do hematologa?

Skierowanie do hematologa wystawia lekarz rodzinny po stwierdzeniu u pacjenta symptomów, które mogą świadczyć o chorobie krwi lub układu krwiotwórczego, takich jak bladość skóry, warg i błon śluzowych, nadżerki i zmiany martwicze w jamie ustnej, przerost dziąseł, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, częste bóle głowy, senność, czy nadmierna skłonność do tworzenia siniaków i krwiaków. Bardzo ważnym objawem chorób hematologicznych jest również zaburzenie w proporcjach składników krwi i zaburzenia krzepliwości krwi. Na podstawie wyników morfologii lekarz może nie tylko stwierdzić niedobory żelaza, ale też rozpoznać choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zakażenie organizmu lub stan zapalny.

Jakie badania może zlecić hematolog?

Po zapoznaniu się z objawami występującymi u pacjenta i wynikami morfologii krwi hematolog zleca zwykle dodatkowe, szczegółowe badania – konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy. Do badań tych należą biochemia oraz rozmaz krwi. Biochemia polega na analizie składników osocza, a dokładniej poziomu kreatyniny, mocznika, glukozy, elektrolitów, bilirubiny i amylazy. Z kolei rozmaz krwi pozwala na zdiagnozowanie zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, a także zaburzeń w szpiku kostnym i niedoczynności tarczycy. W niektórych przypadkach hematolog może skierować pacjenta na badanie ultrasonograficzne, prześwietlenie klatki piersiowej, a także biopsję szpiku kostnego lub węzłów chłonnych.

 

Źródło: Artykuł partnera