Dodano: 12 czerwca 2019r.

Głowa wilka sprzed 40 tys. lat znaleziona na Syberii

W Jakucji odnaleziono odciętą głowę starożytnego wilka. Znalezisko pochodzi z ostatniej epoki lodowcowej i ma około 40 tysięcy lat. Okaz jest doskonale zachowany dzięki wieloletniej zmarzlinie i nadal ma futro, kły, a nawet mózg.

Głowa wilka plejstoceńskiego

 

Ubiegłego lata w pobliżu rzeki Tirechtijak w Jakucji przedstawiciel lokalnej społeczności natrafił na ogromną głowę pradawnego wilka. Znalazca przekazał okaz naukowcom, którzy oszacowali, że głowa liczy około 40 tys. lat. Znalezisko zostało po raz pierwszy zaprezentowane publicznie na otwartej niedawno w Japonii wystawie stworzeń z epoki lodowcowej.

Japońscy naukowcy, którzy badali głowę wilka razem z uczonymi ze Szwecji i Rosji byli przede wszystkim zaskoczeni rozmiarami głowy, która mierzy 40 centymetrów. To znacznie więcej niż głowy współczesnych wilków, które mają około 28 centymetrów długości. Długość całego ciała wilka szarego dochodzi do 1,5 metra, zatem plejstoceński okaz mógł liczyć ponad dwa metry.

 

Naukowców zdumiał też doskonały stan znaleziska. Dzięki warunkom panującym w wieloletniej zmarzlinie na głowie wilka nadal znajduje się futro, w jego szczęce są kły, a w czaszce nadal obecna jest tkanka mózgowa. Badacze oszacowali, że wilk w chwili śmieci mógł mieć od dwóch do czterech lat.

- Jest to wyjątkowe odkrycie pierwszych w historii szczątków dorosłego wilka plejstoceńskiego z zachowaną tkanką. Porównamy go do współczesnych wilków, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ewoluował gatunek. Być może uda nam się także zrekonstruować jego wygląd – powiedział Albert Protopopow z Jakuckiej Akademii Nauk.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób głowa została odcięta od reszt ciała. Badacze wykluczyli, że jest to trofeum ówczesnego myśliwego. Uważa się, że pierwsi ​​ludzie przybyli w tę część Syberii znacznie później, bo około 32 tys. lat temu.

W czasie plejstocenu, który trwał od 2,6 miliona lat temu do około 11 700 lat temu, kiedy ustąpiły lody epoki lodowcowej, wiele dużych stworzeń przemierzało zamarznięte równiny Syberii. Ponieważ wieloletnia zmarzlina Syberii topi się w wyniku globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, wiele z tych prehistorycznych szczątków wychodzi na światło dzienne. W Jakucji naukowcy odkryli w ostatnich latach niezwykle dobrze zachowane szczątki mamutów włochatych, nosorożców włochatych, lwów jaskiniowych, a nawet pradawne źrebię wymarłych koni syberyjskich, w którym znaleziono płynną krew.

- Wyjątkowość tego znaleziska polega na tym, że znaleźliśmy głowę dorosłego wilka z doskonale zachowanymi tkankami miękkimi i mózgiem – zaznaczył Protopopow. Uczony dodał, że wcześniej w tym rejonie znaleziono szczątki kilku szczenią wilka.

Naukowcy ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej zamierzają zbadać DNA pozyskane z nowo odkrytej głowy wilka. W ten sposób będą mogli porównać informacje genetyczne starożytnych wilków z ich współczesnymi krewniakami.

 

Źródło: Science Alert, fot. Albert Protopopov