Dodano: 22 maja 2017r.

Globalny Bank Nasion, który miał przetrwać wieki, przecieka

Zbudowany do bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata Globalny Bank Nasion został uszkodzony przez niespodziewane roztopy. Norweski rząd tłumaczy się, że nie brali tego pod uwagę podczas projektowania skarbnicy.

Bank nasion

 

Znajdujący się w wydrążonym tunelu w wiecznej zmarzlinie Globalny Bank Nasion przecieka. Otwarta w 2008 roku na wyspie Spitsbergen skarbnica budowana była na wypadek globalnej zagłady i miała przetrwać wieki, a poddała się roztopom.

Zdolność skarbca do zapewnienia niezawodnej ochrony przed wszystkimi możliwymi katastrofami została poddana pierwszej próbie. I nie wypadła ona korzystnie. Jednak żadne nasiona nie ucierpiały.

Globalny Bank Nasion zaprojektowano jako naturalną zamrażarkę. Przechowywanie nasion, ze względu na bardzo niską temperaturę, odbywa się niemal bez wykorzystania elektryczności. Nie ma też tam stałego personelu. Obecnie znajduje się tam blisko milion nasion różnorakich roślin jadalnych.

Skarbiec ucierpiał z powodu zmian klimatycznych. Wysokie temperatury w Arktyce doprowadziły do topnienia wiecznej zmarzliny. Zresztą zjawisko to obserwuje się też na dalekiej Syberii, gdzie roztopy uwalniają z wiecznej zmarzliny ogromne pokłady metanu. Pod koniec 2016 roku średnie temperatury na Spitsbergenie sięgały siedmiu st. Celsjusza.


Fot. NordGen/Johan Bäckman

- Nasze plany nie przewidywały topnienia wiecznej zmarzliny. Nie przewidzieliśmy tak ekstremalnych zjawisk pogodowych – powiedziała Hege Njaa Aschim, przedstawicielka norweskiego rządu. – Spore ilości wody dostały się do wnętrza tunelu i zamarzły. Gdy tam przybyliśmy, wyglądało to jak mały lodowiec. Skarbiec miał działać bez obsługi personelu, ale obecnie jest pod stałą obserwacją. Musimy sprawdzić, co możemy zrobić, aby zminimalizować wszystkie zagrożenia – dodał.

- Arktyka, a zwłaszcza Svalbard (norweska prowincja obejmująca archipelag wysp, w którego skład wchodzi też Spitsbergen – przy. red.) rozgrzewa się szybciej niż reszta świata. Klimat zmienia się tam dramatycznie i wszyscy jesteśmy zaskoczeni, jak szybko to się dzieje – wyjaśnił Ketil Isaksen z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

Obecnie trwają prace uszczelniające Globalny Bank Nasion. W tunelu zainstalowano też pompy na wypadek zalania go w przyszłości. - Musimy znaleźć rozwiązania tego problemu. To wielka odpowiedzialność i traktujemy to bardzo poważnie. Robimy to dla świata – stwierdziła Aschim.

 
Źródło: The Guardian, fot. CC. 2.0/Frode Ramone/Wikimedia Commons