Dodano: 08 kwietnia 2020r.

Fotowoltaika - jak to działa?

Energia słoneczna jest zaliczana do jednych z najbardziej potężnych źródeł energii - każdego roku na powierzchnię Ziemi dociera ogromna jej ilość. Dzięki fotowoltaice możemy wykorzystać jej potencjał - jest ona tak stworzona, że umożliwia absorpcję promieniowania słonecznego, a także zamianę części tej energii na energię elektrycznych. Proces ten przebiega bez powstawania szkodliwych produktów, takich jak dwutlenek węgla. Co to jest fotowoltaika i jak działa? Czym jest dotacja "Mój Prąd" i kto może z niej skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Panele słoneczne na dachu

 

Fotowoltaika - co to jest?

Fotowoltaika jest dziedziną techniki oraz nauki zajmującą się przetworzeniem światła słonecznego na energię elektryczną. Termin ten jest także coraz częściej stosowany w odniesieniu do panelu fotowoltaicznego. Fotowoltaika jest stosowana nie tylko w przemyśle, ale także i w prywatnych domostwach.

Warto wiedzieć, iż panele fotowoltaiczne są bardzo często mylone ze słonecznymi kolektorami. Systemy te przetwarzają energię w różny sposób, pomimo podobieństwa z wyglądu oraz sposobu instalowania. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną, kolektory słoneczne natomiast promieniowanie słoneczne wykorzystują, aby wytworzyć ciepło. O większej liczbie różnic między kolektorami, a panelami fotowoltaicznymi dowiesz się z artykułu: https://columbusenergy.pl/2018/12/07/panele-sloneczne-vs-kolektory-sloneczne/

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle proste. Produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest możliwa dzięki zjawisku zwanym jako efekt fotowoltaiczny. Polega ono na powstawaniu w półprzewodniku siły elektromotorycznej. Oznacza to, iż w jego wyniku energia słoneczna jest zamieniana na prąd stały. Dzieje się to w ogniwach fotowoltaicznych, które budują panele słoneczne.

Korzystanie z prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną jest możliwe tylko przy posiadaniu inwertera solarnego, czyli falownika. Inwerter solarny odpowiada za przekształcanie prądu stałego powstałego z energii słonecznej w prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. 

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna jest zbudowana z wielu urządzeń. Do najważniejszych elementów zaliczamy panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachach bądź gruncie oraz inwerter przekształcający prąd stały w prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach. Warto wiedzieć, że konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji i chronić przed przepięciami oraz wyładowaniami elektrycznymi. Równie istotnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest system montażowy, do którego mocuje się panele.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne polikrystaliczne od monokrystalicznych?

Panele polikrystaliczne w porównaniu do monokrystalicznych są tańsze - kosztują mniej PLN/Wp, czyli płaci się mniej za każdy wat mocy, który zostanie wytworzony. Do instalacji z tymi panelami jest jednakże wymagana większa ilość miejsca.

Panele monokrystaliczne są bardziej popularne, gdyż charakteryzują się większą wydajnością w porównaniu do paneli polikrystalicznych. Jest to niezwykle istotne, kiedy dysponuje się ograniczeniami powierzchni pod instalację. Ponadto, czerń zastosowana w tych panelach zazwyczaj bardzo dobrze komponuje się z całym budynkiem. Minusem paneli monokrystalicznych może być dla niektórych fakt, iż są one droższe od polikrystalicznych.

Program "Mój Prąd" - dotacje do paneli słonecznych

"Mój Prąd" jest zaliczany do jednych z najbardziej popularnych programów finansowania instalacji fotowoltaicznych kierowanych do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną do własnych celów. Dotacja z tego programu może pokryć do 50 proc. kosztów zaliczanych do niego instalacji fotowoltaicznych, jednakże beneficjent może dostać nie więcej niż 5000 złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na instalacje fotowoltaiczne (inwertery, panele, okablowanie, robocizna, urządzenia do montażu itp.) o mocy mieszczącej się w granicach od 2 kW do 10 kW. Dopłaty nie przysługują osobom, które już posiadają działający system fotowoltaiczny i chcą go rozbudować. Warto wspomnieć, że potencjalny beneficjent jest zobowiązany do utrzymania dotowanej instalacji słonecznej przez nie krócej niż trzy lata od momentu wypłaty dofinansowania. W innym razie pieniądze będę musiały zostać zwrócone.

Kto może otrzymać dotację do zakupu paneli PV? Czy te dofinansowania są opodatkowane?

Z dofinansowań do zakupu paneli fotowoltaicznych mogą skorzystać tylko osoby fizyczne. Dotacja z programu "Mój Prąd" nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Wnioski o dofinansowania do fotowoltaiki można złożyć osobiście w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, elektronicznie oraz pocztą. Warto jednak wiedzieć, że aby móc złożyć wniosek przez Internet, należy mieć założony profil zaufany (eGO) bądź e-dowód razem z czytnikiem NFC podłączonym do urządzenia. Wniosków nie przyjmują oraz nie rozpatrują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej - zajmuje się tym jedynie NFOŚiGW w Warszawie.

 

Źródło: artykuł sponsorowany