Szukasz sposobów na zwiększenie atrakcyjności, ale i skuteczności nauczania? Jednym z pomysłów na wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów nauczanymi tematami jest opuszczenie szkolnych murów i wyruszenie w plener. Uczenie się przez działania w sprzyjających okolicznościach przyrody to czysta przyjemność. Poznaj wszystkie zalety edukacji outdoorowej i sprawdź, jak zorganizować lekcję w terenie.
Edukacja outdoorowa zwana też edukacją w plenerze lub pedagogiką przyrody oznacza tyle, co zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Dodatkowo nastawiona jest na kształtowanie kompetencji miękkich. Nauka ma miejsce poza szkolnymi ławkami, a nauczyciel dla uczniów staje się mentorem i towarzyszem, nie zaś wyłącznie wykładowcą. Może odbywać się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na łonie przyrody. Niezależnie od tego, czy będą to zajęcia z wiedzy o społeczeństwie w postaci wycieczki do sejmu, lekcja historii w plenerze w Zakopanem czy po prostu wyjście do pobliskiego lasu – zawsze możemy liczyć na szereg benefitów.
Najważniejszą korzyścią płynącą z pedagogiki przyrody jest rozwój u uczniów praktycznych umiejętności, które przydatne będą dla nich również w dorosłym życiu. Stawiająca wymagania przyroda sprzyja integracji, budowaniu relacji, uczy pracy w grupie i zacieśnia więzi. Niekiedy nakłania też do przezwyciężania swoich ograniczeń, wzmacniając poczucie własnej wartości. Ponadto lekcje w plenerze pozwalają odkrywać drzemiące w młodych ludziach talenty, o których istnieniu, w innych okolicznościach, nie mieliby okazji się przekonać. Co więcej, uczniowie nie tyle są nauczani, co sami zdobywają wiedzę i doświadczenie. To ważne, gdyż poprzez zaangażowanie większej liczby zmysłów, uczymy się szybciej, ale też zapamiętujemy na dłużej. Warto wiedzieć również, że edukacja w terenie to wyjątkowo atrakcyjna forma nauki, dlatego z całą pewnością towarzyszyć będą im pozytywne nastawienie i otwarty umysł.
Bez względu na lokalizację samej szkoły czy nauczany przedmiot, zawsze można zaleźć sposób na przeprowadzenie ciekawych zajęć w terenie. Może być to wyjście do muzeum, w góry czy nad rzekę, ale też po prostu eksploracja najbliższej okolicy poprzez rozmowy z mieszkańcami albo obserwację ich życia codziennego. To proste pomysły na urozmaicenie zajęć z historii, WOS-u, przyrody czy geografii. Raz na jakiś czas warto też wyruszyć z uczniami w odleglejsze zakątki Polski, organizując wycieczkę i dając im możliwość sprawdzenia się w bardziej wymagających sytuacjach.
Organizacja zajęć w niedalekiej odległości od szkoły nie jest niczym skomplikowanym i swobodnie możemy podjąć się jej samodzielnie lub włączyć w nią uczniów. W przypadku dalszych wyjazdów, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z propozycji biur turystycznych, takich jak PKL Tours, które w swojej ofercie ma m.in. lekcję historii w plenerze w Zakopanem. Wyjazd obejmuje takie atrakcje, jak podróż kolejką linowo-terenową na Gubałówkę czy świetną zabawę na zjeżdżalni grawitacyjnej i zjeżdżalni pontonowej. Oczywiście nie zabraknie też dawki wiedzy historycznej, geograficznej i przyrodniczej, o którą zadba wykwalifikowany przewodnik.
Źródło i fot.: artykuł partnera